Eve dönüş çağrısı yapıldı, zamanlama bekleniyor… İYİ Parti’ye gönderilen 15 milletvekili bu hafta CHP’ye dönüyor

BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN
BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN
BURSA MİLLETVEKİLİ ERKAN AYDIN

Gidişleri önce sürpriz, sonra da siyasi olay oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in anlaşmaları gereği; İYİ Parti’nin seçime girebilmesini sağlamak üzere TBMM’de Grup kurabilmesi için 15 milletvekili CHP’den ayrılıp İYİ Parti’ye geçtiler.
O günden beri…
Parti değiştirmeyi “demokrasi dayanışması” kabul edip “Hepsi birer demokrasi kahramanı” diyenler olduğu gibi, iktidar cephesinden gelen sert tepki, hatta suçlamalarla de karşı karşıya kaldılar.
Aralarında…
Bursa milletvekilleri Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun da bulunduğu 15 milletvekiliyse parti görevi gereği İYİ Parti’ye geçtiklerini, yani kendi iradeleri olmadığını söylemekle yetindiler.
Milletvekillerinin…
24 Haziran için hangi partiden aday olacakları da öne çıkan tartışma konuları arasındaydı. Kimi “liste başı olma karşılığı İYİ Parti’ye geçtiklerini” iddia ediyordu, kimi “CHP’ye döneceklerini” söylüyordu.
Bu noktada…
Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu Kayseri’deki il başkanları toplantısında yaptığı “Arkadaşlarımız görevleri bittiğinde geri dönecekler” açıklaması, bir anlamda beklenen “eve dönüş çağrısının başlangıcı” oldu.
İşte…
Bu gelişmeyi, CHP görevlendirmesiyle İYİ Parti’ye geçen Bursa Milletvekili Erkan Aydın’la konuştuk.
Öncelikle…
“CHP’den mi, İYİ Parti’den mi aday olacaksınız?” diye sorduk. O da net bir cevap verdi:
“Elbette CHP’den aday olacağız. İYİ Parti’den adaylığı hiç düşünmedik.”
Bu bile…
15 milletvekilinin eve dönüş isteğini gösteriyor. Zaten Aydın da özellikle sosyal medyada kendilerine karşı yürütülen kampanyalara seslendi:
“Seferberlik görev emri geldi, biz de 15 arkadaş hiç düşünmeden milli bir görev kabul ettik. Ülkemizin ve demokrasinin önünü açmak, demokrasinin üzerindeki zırhı kaldırmak için vatan görevi bildik.”
Bu noktada…
Kılıçdaroğlu’nun sözlerini anımsatıp dönüş tarihini sorduk. Şunu söyledi:
“Görevi bize Sayın Genel Başkanımız vermişti, ne zaman döneceğimizi yine kendisi açıklar.”
Şunu da ekledi:
“CHP’de aday adaylığı başvuruları 7 Mayıs Pazartesi günü sona eriyor. Başvuruyu CHP’ye yapacağımıza göre, dönüşümüz bu hafta olur.”