Bu soruna kökten çözüm gerek… Kadrosuzluktan atanamadıkları için ücretli derse giren öğretmenlerin maaşları asgari ücretin altında

TÜRK EĞİTİM SEN 2 NOLU ŞUBE BAŞKANI SELÇUK TÜRKOĞLU
TÜRK EĞİTİM SEN 2 NOLU ŞUBE BAŞKANI SELÇUK TÜRKOĞLU
TÜRK EĞİTİM-SEN 2 NOLU ŞUBE BAŞKANI SELÇUK TÜRKOĞLU

Bordroyu… Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu getirip önümüze koydu.
Söze de…
“Hani atanamayan öğretmenler var ya… Bu arkadaşlarımızın yalnızca atanamamaları haber oluyor, oysa yaşamları drama döndü” diye başladı.
Önümüzdeki bordroda net ücret sütununu yukarıdan aşağıya incelemeye çalışırken şunu anlattı:
“Atanamayan öğretmenler ücret karşılığında, yani ders saati ücretiyle okullarda görevlendirilebiliyor. Kadrolu öğretmenlerle aynı derslere giriyorlar, aynı müfredata göre eğitim veriyorlar, aynı işi yapıyorlar.”
Şunu vurguladı:
“Aynı derse girip aynı işi yapıyorlar, ama bu arkadaşlarımızın aldıkları aylık ücret maalesef asgari ücretin altında.”
Gerçekten de…
Bordronun net ücret bölümündeki rakamlar işin ne kadar vahim olduğunu ortaya koyuyor.  Yalnızca bir kişinin 1.603 lira ile asgari ücreti yakaladığı bordroda 1.300 liranın üstüne çıkan yok.
Genel ortalama 1.100-1.200 lira. Ders saati az olanların aldıkları ücret 850 liraya kadar düşüyor. Bir anlamda aldıkları para yol parasını bile karşılamıyor.
Türkoğlu dedi ki:
“Bu arkadaşlarımız da kadrolu öğretmenlerle aynı eğitimi aldılar, aynı diplomayı taşıyorlar, aynı dersleri veriyorlar. Tek eksikleri atanamamış olmak.”
Ardından…
“Atanamama konusu da onların kusuru değil, Milli Eğitim Bakanlığı politikaları gereği kadro olmadığı için atanamıyorlar” dedi şu bilgiyi verdi:
“Bursa’da 3 bin, Türkiye geleninde 120 bin civarı bu durumda olan ve asgari ücretin altında maaş alıp açlığa mahkum edilen öğretmen var.”
Şöyle devam etti:
“Üstelik, bu arkadaşlarımıza yarım aylık prim yatırılıyor. O nedenle, emekli olabilmeleri için minimum 55 yıl çalışmak zorundalar. Yani ömür boyu derse girecekler.”
Açıkçası…
Daha çok atanamamaları ile ilgili çırpınışlarına tanık olduğumuz atanamayan öğretmenlerin asgari ücret altında kalan ücretleri rahatsız edici.
Bu konuya kökten çözüm gerekiyor.