Yeni yönetim modelinin ilk önemli değişimi… Artık seçim sonrası koalisyon arama dönemi bitti, seçim öncesi ittifak dönemi fiilen başladı

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ

Gerçi… 2002’den bu yana yalnızca 7 Haziran 2015 seçimi sonrası siyasi arayış yaşandı, ama geçmiş yıllarda her genel seçimin sabahında koalisyonu hangi partilerin oluşturacağı arayışı başlardı.
İşte…
AK Parti ve MHP’nin uzlaşması sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen kanun teklifiyle seçim sonrası koalisyonlar dönemi bitti, yerine seçim öncesi ittifaklar dönemi resmen başladı.
Bunun yolunu da…
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin daha kasım ayında yaptığı çağrı açtı.
Kanun teklifi…
2019’daki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi ile yeni bir yönetim sistemi sürecine girecek Türkiye’nin siyasal yapısını yakından ilgilendiriyor.
Daha doğrusu…
Yeni sistemle mevcut sistemi uyumlu hale getirecek altyapı oluşturuluyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin pazar günü son noktayı koydukları kanun teklifinin TBMM Başkanlığı’na verilmesinin ardından iki partinin ortak açıklamasını çok dikkatli dinledik, kanun teklifi metnini büyük bir dikkatle okuduk.
26 maddelik teklifin en kritik bölümlerini seçim ittifakı ve bu ittifakın nasıl işleyeceğini anlatan maddeler oluşturuyor.
Nitekim…
2 partinin TBMM Başkanlığı’na verdikleri kanun teklifinin 12. maddesinde, birden fazla seçim ittifakı olabileceği vurgusu yapılıyor.
20. maddede yüzde 10 barajı korunurken “ittifak yapan partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10’u geçmesi halinde, her birinin barajı geçmiş olacağı” vurgulanıyor.
Kamuoyunun ilgisini çeken ve siyasetçilerin beklediği düzenleme ise teklifin 21. maddesinde yer alıyor:
“İttifak yapan siyasi partilerin milletvekili sayısının hesaplanmasında; ittifakın toplam oyu esas alınacaktır.”
Yöntem şöyle anlatılıyor:
“Bu oy miktarına göre önce ittifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı belirlenecek, bu sayı ittifakı yapan siyasi partiler arasında aldıkları geçerli oy sayısı esas alınarak paylaştırılacaktır.”
Diyelim ki…
2 partili ittifakta partilerden biri yüzde 30, diğeri yüzde 25 oy aldı. Önce 2 partinin oy toplamı olan yüzde 55’e göre milletvekili dağılımı yapılacak, sonra ittifak partileri kendi oylarına göre milletvekillerini paylaşacaklar.
Bunun için de…
Oy pusulasında ittifak partileri çerçeve içine alınırken, üstünde de ittifakın adını gösteren bölüm olacak ve seçmen tercih ettiği partiye EVET mührünü basacak.