TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’ndan devrim gibi bir adım: İsveç modeliyle siyasetin karar mekanizmasında daha çok kadın

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ 1
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ 1
AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ

Kadın hakları denildiğinde akla ilk gelen ülkeler arasında İsveç başı çekiyor. Kadınlara oy kullanma hakkını daha 1718’de veren İsveç’te bugün hem parlamentodaki milletvekillerinin, hem de hükümetteki bakanların hemen hemen yüzde 50’si kadın.
İşte…
Kadın hakları dendiğinde model ülke kabul edilen İsveç şu sıralar Türkiye’de kadın siyaseti açısından gündemde.
Gelişmeyi…
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç’ten öğrendik.
Dedi ki:
“Komisyon olarak İsveç Kalkınma Ajansı’yla bir çalışma yürütüyoruz. Bu proje siyasi liderlikte ve siyasetin karar alma mekanizmalarında kadınların çoğalmasını hedefliyor.”
Gerçekten de…
Meclis’te başlayan ve siyasette kadın konusunda İsveç modelini örnek alan çalışma, kadın siyasetinin geleceği açısından çok önemli.
Nitekim…
Gözgeç projenin sonraki aşamaları için şöyle düşünüyor:
“Biz milletvekili, belediye başkanı belediye meclis üyesi gibi siyasi görevlere gelmiş kadınların diğer kadınlara rehberlik ederek destek olmaları ve yolu açmaları gerektiğine inanıyoruz.”
Bu noktada…
Taze bir örnek verdi:
“AK Parti Bursa İl Kadın Kolları kongremize Cumhurbaşkanımızın katılması onur verici olmakla birlikte kadınlara verdiği desteği gösteren önemli bir mesaj oldu.”
Şunu ekledi:
“Sayın Cumhurbaşkanımız daha İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kadınları aktif siyasete soktu ve bu hareket AK Parti’de giderek kuralları belli, kurumsallaşan bir harekete dönüşerek büyüdü.”
Ardından…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı bu yolun önemli olduğunu vurgulayıp şuna dikkat çekti:
“Parti ana kademelerinde kadın sayısının artması, yerel yönetimlerde meclis üyeleri belirlenirken 3 kişiden 1’inin mutlaka kadın olması gerektiği önemli gelişmeler. Kadın belediye başkanlarımızın sayıları da artıyor.”
Ardından…
Kadın meclis üyeleri ve belediye başkanları sayısının daha da artacağı umuduyla dileğini dile getirdi:
“İstiyorum ki kadın milletvekili sayımız artsın. Örneğin AK Parti olarak Bursa’da 2 kadın milletvekiliyiz. İnşallah 3’e, 4’e çıkar.”