CHP kurultay için toplanıyor, ama yerel seçim hazırlığına başlayan Kılıçdaroğlu’nun kafasında Bursa Büyükşehir için Bozbey mi var?

Kurultay bugün başlıyor, pazar günü de seçim var. CHP Genel Başkanlığı için bugün yapılacak seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına Muharrem İnce, Ümit Kabasakal ve Ömer Faruk Eminağaoglu eğer delegeden yeterli imzayı toplayabilirlerse aday olarak çıktılar.
Adaylı, hele çok adaylı kongreler daima hareketli ve renkli geçer. O nedenle, CHP kurultayı kulisine de rekabete dayalı kongre olması nedeniyle hareket gelecek.
Bir yandan da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yeni dönem çalışma ekibini oluşturmak için yoğun görüşmeler yapıyor, listesi üzerinde çalışıyor.
İşte…
O görüşmeler sırasında kurultay sonrasına yönelik, yani 2019 yerel seçimi hazırlığı kapsamında kafasından geçen düşünceleri de gelenlerle paylaşıyor.
Örneğin…
Bir görüşmesinde büyük şehirlerdeki adaylar konusu açılınca bazı noktalarda görüşlerini açık açık söylediği kulağımıza geldi.
Dahası…
Söz Bursa’ya geldiğinde düşüncesini biraz daha anlaşılır sözlerle ifade etmiş:
“Bursa Büyükşehir adayımızın kendisini fazla anlatmasına da gerek kalmayacak. Gittiği yerlerde ‘Gülümseyin Nilüfer’desiniz’ desin yeter. Herkes ne demek istediğini anlar zaten.”
Açıkçası…
Bu sözlerden, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 30 Mart 2019’da, yani 14 ay sonra yapılacak yerel seçimde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i düşündüğü anlaşılıyor.
Benzer bir mesajı CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş da geçen hafta vermişti.
Hatta…
Kılıçdaroğlu’nun görüşünü paylaştığı ziyaretçilerinin Nilüfer için çok aday olduğu ve dikkatli adım atılması gerektiğini anımsatan sözlerini de dikkatle dinlediği kulağımıza geldi.
Bu arada…
CHP’nin Bursa’daki ikinci belediyesi Mudanya’dan da söz edilmiş.
Odada bulunanlar, Kılıçdaroğlu’nun Mudanya konusunda mevcut başkanla yani Hayri Türkyılmaz’la devamdan yana olduğu izlenimi almışlar.