Başkan Aktaş işareti verdi, plan üzerinde çalışmalar başladı… Kente 25-30 kilometre mesafede, batıda ve kuzeyde 250 bin nüfuslu uydukentler geliyor

Uydukent konusu ne zaman açılsa 11 Aralık 1977’de yapılan yerel seçimler aklımıza gelir. Mustafa Eroğlu’nun seçildiği ve CHP’nin kazandığı tek yerel seçim olan o seçimin 2 de bağımsız adayı vardı.
Bağımsız adaylardan Orman Mühendisi Ahmet Künksatan bir gün, Setbaşı İlkokulu’na çıkan yolun hemen köşesindeki bürosunda basın toplantısı yaptı ve “Seçilirsem Bursa’ya uydukentler yapacağım” dedi.
Toplantıyı izleyen bir avuç gazeteci “Uydukent ne ki?” diyerek birbirimize bakınca, Künksatan da kağıda kocaman bir daire çizmiş, sonra çevresine küçük daireler çizerek açıklamıştı:
“Bu büyük daire Bursa. Çevresindeki küçük daireler de uydukentler.”
Sonra da devam etmişti:
“Kent merkezi çok sıkışık. Yeni imar alanı yok. Sosyal ve ticari alanlara sahip uydukentlerle bu yoğunluğu dağıtacağım, merkeze gelmeye gerek kalmayacak.”
Aradan geçti 40 yıl…
İlk kez bir Orman Mühendisi’nden duyduğumuz uydukent modeline yalnızca Yeşilşehir örnek olabilir. Yerel yönetim anlamında ilk ciddi adımları atmak da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktüaş’a kısmet oldu.
Kentsel dönüşümü teşvik amaçlı uygulamalarla ortaya çıkan yüksek katlı binalara karşı tavrını sürdüren Aktaş, geçen hafta Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile yaptığı görüşmeye de düşüncesini taşıdı.
Söylediği şu:
“Bursa merkezde yoğunluk yüksek katlı dikey binalar daha da arttı. Artık merkezi bırakıp Bursa’yı dışa doğru açmamız gerekiyor.”
Planını da açıkladı:
“Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki de düşüncemizi destekliyor. Merkezde çok katlı dikey yapılar yerine kentten kopuk, 200-250 bin nüfusun yaşayabileceği uydukentler oluşturacağız.”
Bu noktada, “Kentten kopuk uydukentler” tanımına açıklık getirdi:
“Kentin çok yakınında, yani dibinde olmayacak. Belli bir mesafe uzakta olacak. Bu mesafeye 25-30 kilometre de diyebiliriz.”
Sırtını Uludağ’a dayamış, önü ova olan, Batı’ya doğru gelişen bir kentteyiz. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bu gerçeklerle imar planları üzerinde başlatılan çalışmaların ilk sonuçlarına göre uydukentlerle ilgili ipucu verdi:
“Önceliğimiz, kentin gelişim yönü olan Batı. Biraz da kuzeydeki alanlar üzerinde çalışıyoruz.”