Gençlikte farklı siyasi cephelerdeydiler, sonra işyeri komşusu oldular, şimdi MHP ve CHP il başkanı olarak siyasi rakipler ama güne birlikte başlıyorlar

1980 öncesi yıllardı… Yani 12 Eylül Darbesi’ne zemin oluşturan ideolojik çatışmaların toplumu, özellikle de gençliği kamplaştırdığı dönemdi.
Hüseyin Akkuş o yıllar devrimci söylemlerle sol eylemlere giriyordu. Tevfik Topçu ise Ülkü Ocakları’nda yetişen sağcı gençti.
Yani…
İki genç karşı kampların bireyleri olarak kendilerini görüyorlardı.
Gerçi…
Yolları kesişmedi ve karşı karşıya da oynamadılar, ama Hüseyin Akkuş ile Tevfik Topçu aynı dönemde futbol da oynadılar. İlk ortak noktaları da futbol oldu.
Topçu o yıllarda gayrifedereden amatör kümeye yükselen Alacahırka’daki Cihanspor’un forvetiydi. Akkuş ise Görükle İpekspor’un kalecisi olarak Merinos Sahası’nın zımpara gibi toprak zemininde maçlara çıkıyordu.
Yıllar sonra…
İzmir Yolu’ndaki Gıda Toptancıları Sitesi’nde yolları kesişti. İkisi de gıda ürünü dağıtımı yapıyorlardı ve komşu olmuşlardı.
Sabahları sohbet ediyorlar, birbirlerine el sallamadan ya da laf atmadan güne başlamıyorlardı.
Sohbetlerde…
Siyasi kariyer sahibi olan Tevfik Topçu’ydu. Çünkü, MHP İl Başkanı olarak partisinin Bursa’daki sorumluluğunu üstlenmişti.
Hatta…
Haziran 2015’te yapılan genel seçimde MHP Bursa Milletvekili seçilmiş, ama seçim 1 Kasım 2015’te tekrarlanınca MHP’nin Bursa’da aldığı oylar onun milletvekili olmasına yetmemişti..
Hüseyin Akkuş ise Görükle Belediye Başkanlığı’nın ardından 1994-1999 döneminde SHP’den seçilerek İl Genel Meclisi Üyeliği yapmış, ama aktif siyasete ara verip uzaktan izleyenler arasına katılmıştı.
Birbirlerine takılmaları da bu siyasi atışmalarla başlar, sonra birlikte çay içip sohbet ederlerdi.
Ta ki…
Geçen hafta yapılan CHP İl kongresine kadar. Hüseyin Akkuş kongrede CHP İl Başkanı seçilince iki komşunun siyasi kariyerleri eşit hale geldi.
Dahası…
Gençlik yıllarında karşı siyasi kamplarda yer alan, futbol oynayan, son yıllarda işyeri komşuluğu yapan Hüseyin Akkuş ve Tevfik Topçu bu kez de iki siyasi partinin il başkanı olarak birbirlerine rakip hale geldiler.
Ama…
Güne yine aynı masada ve aynı sohbetle başlıyorlar. Siyaseti güzel kılan da bu.