2019’daki yerel seçime 16, cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimine 20 aydan az kaldı, ama seçim barajı ve sistemi henüz gündemde değil

ZEKERİYA BİRKAN
ZEKERİYA BİRKAN
AK PARTİ BURSA MİLETVEKİLİ VE TBMM ANAYASA KOMİSYONU ÜYESİ ZEKERİYA BİRKAN

Gerçi… Siyaset kulisleri 2018 yılında erken seçim beklentisinden vazgeçmedi, hatta özellikle dış kaynaklı gelişmelerin ışığında beklentiyi daha da arttıran yorumlar dile getiriliyor.
Buna karşın…
Eğer bir değişiklik olmaz da, her şey planlandığı gibi işlerse 2019’daki yerel seçime 16 aydan, cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimine de 20 aydan daha az bir süre kaldı.
Nitekim…
Olası gelişmelere hazırlıksız yakalanmak istemeyen siyaset, hızla yaklaşan büyük seçim için startı verdi ve hazırlıklara başladı.
Hatta…
Genel ve yerel iktidar partisi AK Parti seçim hazırlığını biraz daha ileri boyuta taşıyıp bugüne kadar görülmemiş bir revizyona girişti. Bir yandan teşkilatta, diğer yandan belediyelerde seçime yönelik yankı yapan değişimler yaşanıyor.
Ancak…
Seçimler erkene alınsa da, zamanında yapılsa da çok fazla bir süre kalmamasına karşın seçim barajı ve seçim sistemi tartışmaları henüz sonuçlanmadı.
Özellikle…
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin gündeme taşıdığı seçim barajı konusundaki tartışmalar, son günlerde gündem başka alanlara kaysa da kapanmadı.
Bununla birlikte…
Kulislerdeki seçim sistemi değişikliği beklentisi de var ve bu da henüz gündeme gelmedi. Yalnızca AK Parti’de kapalı devre olarak seçim sisteminin dar bölge mi yoksa daraltılmış bölge mi olması yönünde tartışmalar yapıldığı duyuluyor.
İşte…
Siyasi partilerin seçim startını verdikleri, adaylık hesapları yapanların da strateji ve hedeflerini belirlemeye başladıkları bu süreçte 2019’daki seçimlerin nasıl olacağını AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Zekeriya Birkan’a sorduk.
Çünkü…
Baraj ve seçim sistemi konusunda bir değişiklik olacaksa, ilk adım Anayasa Komisyonu’nda atılacak.
Şu cevabı verdi:
“Anayasa Komisyonu’na gelmiş bir çalışma henüz yok. Hazırlık yapıldığına dair duyumum da olmadı. Ancak Ankara kulisleri bunları konuşuyor.”