CHP’ye alarm veren Bozbey’in konuşması Gürsu kongresine damga vurdu: Kadınlar artık belirleyici unsur, iktidarı da kadınlar belirleyecek

CHP NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY
CHP NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY
CHP NİLÜFER BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY

Pazar günü… CHP ilk ilçe kongresini Gürsu’da yaptı. Cavit Kaya’nın yeniden ilçe başkanı seçildiği kongrede, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de yaptığı konuşmayla salona damgasını vurdu.
Meslektaşımız Erdal Orhan’dan kongrede CHP’ye alarm veren konuşmasını dinleyince Bozbey’i aradık.
Bize göre…
Çok önemli mesajlar içeren konuşmasını üç bölüm olarak ele almak gerekiyor.
İlkinde…
Nilüfer Belediye Başkanı seçimlerde asıl hedef olarak dikkate alınmasını istediği seçmen kitlesine işaret ediyor:
“Genel Başkanımızın bizlere bir tavsiyesi var. Özellikle kadınlar konusunda çalışma yapmamızı istiyor. Bu konu bizim için çok önemli.”
Bu noktada…
2007 seçimi sonrası dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a, o dönem Grup Başkanvekili olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediklerini aktardı:
“Deniz Bey’e kadınlar konusunda özel çalışma yapması gerektiğini, iktidar partisinin kadınlara önem vererek oy aldığını daha o zaman söylemişti.”
Sonra da…
Gürsu kongresinde CHP’ye verdiği alarmı aktarmaya devam etti:
“Kadınlarla ilgili zaten sosyal projelerimiz var. Örneğin biz Nilüfer’de inanılmaz projeler yapıyoruz ve karşılığını da görüyoruz.”
Parmak bastığı nokta şu:
“Çünkü, kadınlar artık belirleyici unsur. İktidarı da kadınlar belirleyecek.”
Kongredeki uyarıda şu da var:
“Biz siyasetçiler kahvehaneleri dolaşarak siyaset yapıyoruz. Oralara bakarsanız iktidarın hemen değişeceğini düşünürsünüz, ama iktidar değişmiyor. Çünkü kahvehanelerde hep erkekler var.”
Şöyle devam etti:
“Seçim sonuçlarının sebebi kadınlar. Unutmayalım ki, mevcut iktidarı kadınlar iktidar yaptı, iktidarda da tutuyorlar Kadınlar kime oy verirlerse o iktidar oluyor. Bunu iyi algılamak lazım.”
Ardından…
“Kadın oylarını mutlaka değiştirmemiz gerekiyor” dedi ve şu mesajı verdi:
“Kadınlarımıza sosyal, kültürel ve ekonomik yönden ulaşamazsak seçimlerde kazanma ihtimalimiz azalıyor. Biz ne vaat edersek edelim, ekonomik yönden esir alınan vatandaşımızın oyu dönüyor dolaşıyor iktidara yarıyor.”