Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’ndan kararlılık mesajı: Savunma hattımız Suriye’den, Irak’tan başlıyor

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU 1
BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU 1
BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU

Yüzyıllardır yaşadığımız dünyanın en karışık coğrafyasında, üstelik bizden koparılıp cetvelle sınırları çizilen bölgede önemli gelişmeler yaşanıyor.
Bu gelişmeleri…
Olay Televizyonu’ndaki Her Açıdan programında konuk ettiğimiz Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu değerlendirirken önce geçmişteki dış politika anlayışını eleştirdi:
“Türkiye bölgede önemli müttefik olmasına rağmen, kendi dış politikasını hayata geçiremiyor, çizilen çerçeve ve sınırlar içinde hareket ediyordu.”
Sonrasında…
2002’de AK Parti iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan’ın paradigmayı değiştirmesiyle “sınırlarına hapsedilen ülke” olmaktan çıktığını söyledi.
Şunun da altını çizdi:
“Bölgede harita çalışmaları yapanlar, proje hazırlayanlar, yeni bir dünya kurgulayanlar artık masa başında başarı elde edemeyecekler.”
Ardından…
“Çünkü bu bölgede Türkiye var ve bu coğrafya bizim medeniyet alanımız” deyip devam etti:
“Türkiye’yi tehdit edecek, risk oluşturacak ne varsa biz de kendi tezlerimizi ortaya koyacağız.”
Şunun altını çizdi:
“Pısırık, ne söyleniyorsa yapan değil, kendi tezlerimizi dikkate alarak adım atmak zorundayız. Yoksa bu coğrafyadaki stratejik varlığımız sancılı sürece girer. Bunu da kabul etmek mümkün değil.”
Devam etti:
“Suriye’yle 900, Irak’la 350 kilometre sınırımızın öbür tarafında olan bitene seyirci kalamayız. Savunma hattımız Suriye’den, Irak’tan başlıyor.”
Şuna dikkat çekti:
“Eğer müdahale etmezsek bu ateşi bir gün içimizde görmemiz kaçınılmaz.”
Şunu vurguladı:
“Binlerce tır silahın terör örgütlerine verildiği, terörün terörle bitirilmeye çalışıldığı ortadayken, Türkiye de kendi adımlarını atıp kendi güvenliğini sağlayacaktır.”
Bu nedenle…
Küresel ittifakların Türkiye’yi baskılamaya çalıştığını kaydeden Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu daha yeni yaşanan NATO rezaletini anımsattı ve şunu söyledi:
“Türkiye’nin uluslararası platformlara üyeliği önemli, ama ilkelerinden taviz vererek her şeye rağmen sürdürmesi, sesini çıkarmayıp görmezden gelmesi de mümkün değil.”
Bu noktada…
“O eski Türkiye’de, 16 yıl öncesinde kaldı” deyip yeni Türkiye’yi tanımladı:
“Artık dik duran, gerçeği söyleyen, söylerken de haklılığını haykıran Cumhurbaşkanımız var. Türkiye’nin liderliğini, devlet geleneğini ve büyüklüğünü artık herkesin dikkate alması gerekiyor.”
Şunu da ekledi:
“Malazgirt’ten bu yana şehitlerimizin kanlarıyla suladığımız vatanımızı vatan kılmak ve ilelebet yaşatmak için her türlü fedakarlığı yapacağız.”