Çin gezimizdeki sürpriz: Sincanlı Türk çocuklarıyla Taizhou’daki okullarında buluştuk

SİNCAN UYGUR ÇOCUKLAR TAİZHOU LİSESİ
SİNCAN UYGUR ÇOCUKLAR TAİZHOU LİSESİ
TAİZHOU LİSESİ’NDE SİNCANLI UYGUR ÇOCUKLAR

Türk coğrafyası geniş bir alanı kaplıyor. Rahmetli Süleyman Demirel bu geniş alanı tanımlarken “Adriyatik’ten Çin Denizi’ne” derdi.
Nitekim…
Bu geniş coğrafyadaki Türklerin bir bölümü Çin sınırları içindeki Uygur’da yaşıyorlar.
Ne var ki…
Çin yönetimiyle Uygur Türklerinin arası hiç de iyi değil. Hatta, Uygur’da, özellikle Sincan’da Türklere getirilen kimi kısıtlamalar sık sık Türkiye’deki siyasetin konusu oluyor. Çok sık olmasa da Batı ara sıra gündeme alıyor.
İşte…
Çin yönetiminin hassas bölge kabul ettiği Uygur Özerk Bölgesi ve Sincanlı çocuklarla Taizhou’daki üçüncü günümüzde karşılaşmak tam bir sürpriz oldu.
Aslında…
Sürpriz, Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi’nin organize ettiği, Çin Büyükelçiliği’nin aracılık ettiği, Çin Komünist Partisi’nin de ilgiyle izleyip destek verdiği, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün de aracılık ettiği Bursa, İstanbul ve Ankara’dan bir grup gazetecinin Çin ziyaretinde programa Taizhou 1. Lisesi ziyaretinin eklenmesiyle ortaya çıktı.
Çünkü…
Bu okulda, Çinli daha doğrusu Taizholu öğrencilerle birlikte Sincan’dan gelen Uygur Türkü çocuklar da özel sınıfta yatılı olarak lise eğitimi görüyorlar.
Bu amaçla…
İlk yılı hazırlık olmak üzere 4 yıllık bir eğitim planlaması yapılmış. Bizler de okulu ziyaret sırasında hassas bölge Sincanlı Türk çocuklarıyla sohbet etme fırsatı bulduk. Bazıları Türkçe bilen çocukların gözlerindeki ışıltıyı gördük.
Taizhou 1. Lisesi Müdür Yardımcısı ve Sincan Özel Sınıfı Sorumlusu olan Xu Tianlong’un verdiği bilgilere göre, 2012 yılında açılan özel sınıfta 12 etnik gruptan öğrenciler lise eğitimi alıyor.
Bütçesini Taizhou Belediyesi’nin karşıladığı özel sınıftaki 628 öğrencini 213’ü Uygur, 109’u Han, 76’sı Kazak olmak üzere çeşitli etnik bölgelerden.
Geçen yıl mezun olan 118 Uygur çocuktan 109’u üniversiteye girmiş. Yine geçen yıl en başarılı 100 öğrenci arasında Sincanlı 3 Türk çocuğu da yer almış.
Müdür Yardımcısı Tianlong, çocukların trenle 3 gün uzaklıktaki Sincan yerine neden Taizhou’ya geldikleri sorusuna, “Kendi istekleriyle sınava giriyorlar ve kazandıkları için geliyorlar” cevabını verdi.
Taizhou tercihi için de öncelikle kaliteli eğitim verdiklerini vurguladı ve “deniz kenarı olması yanında başta ekonomi olmak üzere koşulların iyi olmasını” gösterdi.