Yeni yol, yeni kavşak, yeni köprü, yeni viyadüklerden sonra şimdi de dikine otoparklar dönemi başlıyor: Her şey akıcı trafik ve ulaşım için

DİKİNE MEKANİK OTOPARKLAR VE RECEP ALTEPE
DİKİNE MEKANİK OTOPARKLAR VE RECEP ALTEPE

Sorun yeni değil elbette… 1989’da Teoman Özalp dönemiyle başlayan,Erdem Saker, Erdoğan Bilense, Hikmet Şahin dönemleriyle devam eden, Recep Altepe’nin de 2 döneminde Büyükşehir Belediyesi’nin birinci gündemi hep ulaşım ve trafik oldu.
Kısa sürelerde aldığı iç ve dış göçlerle çok hızlı büyüyen, buna bağlı olarak da kontrolsüz gelişen bir kentte yaşıyoruz.
Bir yandan bunun getirdiği yeni ulaşım yüklerini mevcut yollar taşımakta zorlanırken, yerel yönetimlerin önüne pek fark edilemeyen bir sorun daha çıktı.
O sorunu istatistikler gösteriyor:
800 bine yaklaşan motorlu araç sayısıyla Bursa, ülke ortalamasını geçti ve trafikteki araç sayısı en hızlı artan kentler listesinin ilk sıralarında yer aldı.
Buna…
Başka illerin plakalarıyla dolaşan ticari ve özel araçlar da eklendiğinde ortaya tam bir trafik kâbusu çıkıyor.
İşte…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe her gün mesaisinin büyük bölümünü sürekli büyüyen kentin hızla artan araç sayısı nedeniyle yetersiz kalan caddelerde ulaşımı sağlayacak projelere ayırmak zorunda kalıyor.
Bu nedenle de…
Büyükşehir’in gündeminde sürekli yeni yollar, yeni kavşaklar, yeni köprüler, yeni kavşaklar var.
Gerçi…
Yol, köprü, kavşak projeleri en çok bu dönemde yapıldı, ama yine de yetmiyor.
İşte…
Bir yandan ulaşım ve trafik için çözümler arayan Altepe ve teknik ekibi, şimdi ikinci aşamaya geçmeye hazırlanıyor.
Bu aşamada…
Kent merkezinde dikine otoparklar var.
Özellikle de…
Trafik akışını engelleyen yol kenarı parklanmalarının dikine otoparklarla önlenmesi amaçlanıyor.
Projenin birkaç değişik uygulaması var.
Örneğin…
Erdem Saker döneminde Setbaşı’nda Atatürk İlkokulu yanına yapılan ilk mekanik katlı otoparkın geliştirilmişinin uygulanması gündemde.
Yanı sıra…
İnönü Caddesi’nde Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi karşısındaki alanda uygulanan ve üst üste 2 araç park edilebilen sistemin güncellenip geliştirilmesi üzerinde de çalışılıyor.
Böylece…
Mekanik sistemler kullanılarak bir aracın park ettiği yere üst üste 3-4 araç park edilebilecek projelerle, otopark için geniş alan zorunluluğu ortadan kalkacağı için yerden tasarruf da sağlanacak.
Şimdilerde…
Bir yandan da mekanik sistemle çalışacak dikine otoparkların öncelikle nerelere yapılacağını belirlemeye yönelik hazırlıklar yapılıyor.