Geniş kavşaklarda miting yapan meydansız kent Bursa artık Türkiye’nin en özel meydanına sahip

ATATÜRK STADYUMU MEYDANI 1
ATATÜRK STADYUMU MEYDANI 1
ATATÜRK STADYUMU MEYDANI
ATATÜRK STADYUMU MEYDANI

Şu bir gerçek ki… Bursa’nın anılarının yaşadığı Atatürk Stadyumu bu kent için çok şey ifade ediyordu. Fakat, her yerde yeni ve büyük modern stadyumlar inşa edilirken, yıllar içinde yapılan eklemeler sonucu yamalı bohçaya dönmüş haliyle devamı da kolay değildi.
Nitekim…
Recep Altepe 2009’da Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirken Bursa’ya yakışan modern ve büyük bir stat vaat etti. Bunu da, Atatürk Stadyumu’nun olduğu yerde yapma istiyordu. Ne var ki, yeni stadyumun projesi eski stadyumun alanına sığmadı ve yanı başındaki Kültürpark arazisine uzandı.
Yanı sıra…
Taşlık ve kayalık zeminin hafriyat zorluğu buna eklenince yeni adresi dönemin başbakanı olarak Recep Tayyip Erdoğan gösterdi.
Timsah Arena için bugünkü yeri Mihraplı’yı öneren Erdoğan, eski stadyum alanının da kent meydanı olarak düzenlenip Kültürpark’la birleştirilmesini istedi.
Sonuçta…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Bursalılara sesleneceği meydan böyle ortaya çıktı. Eski stadyumun adı da, yeni meydanda yaşıyor:
Atatürk Stadyumu Meydanı.
Açıkça söylemek gerekirse, meydansız kent olarak yıllardır yazıp eleştirdiğimiz Bursa için sembol özelliği taşıyan bir meydana sahip olduk.
Gerçi…
Cumhurbaşkanı için alınacak güvenlik önlemlerinin nasıl uygulanacağını şu an kestiremiyoruz, ama normal koşullarda kent trafiğini etkilemeden miting yapılacak bir meydan olduğunu söylemek gerekiyor.
Dahası…
Türkiye’de insanların oturarak miting izleyecekleri ilk ve tek meydanın Atatürk Stadyumu Meydanı olacağını vurgulamak gerekiyor.
Kısacası…
Bursa’ya yakışan bir meydan oldu.
İşte…
Bu meydanda bugün Bursa’ya yakışan yatırımların da açılışları yapılacak.
Açılışı yapılacak listesine bakarken dikkatimizi şu çekti:
Cumhnurbaşkanı Erdoğan 5.5 ay önce Bursa’ya geldiğinde, Şehreküstü Meydanı’nda 1 milyar liralık yatırımların toplu açılışını yapmıştı. 1 milyarlık o yatırımların 800 milyon liralık bölümü Büyükşehir Belediyesi’ne aitti.
Bugün de…
Toplam 366 milyon liralık yatırımın 237 milyon liralık bölümünü Büyükşehir yatırımları oluşturuyor.