İmar yönetmeliğinde yeni inşaatlara trafik devrimi gibi değişim geliyor: Otopark yoksa ruhsat da yok!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE

Bilgiyi Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe verdi: “Büyükşehir Belediyesi yatırım bütçesinin yüzde 70’i yalnızca ulaşım yatırımlarına harcanıyor.”
Gerçekten de…
Çarpıcı bir bütçe payı değerlendirmesi. Bu oranın rakama dönüşmüş hali de var:
2009’da başlayan Recep Altepe dönemindeki 7 yılda 63 köprü, köprülü kavşak ve kavşak yapılmış.
Açılan yeni yollar için yapılan kamulaştırmalar da dikkat çekici.
Örneğin…
Yalnızca Çelebi Mehmet Bulvarı için tam 500 bina kamulaştırılıp yıkılmış. Atıcılar-Samanlı arasındaki Köklü Cadde için kamulaştırılan 36 binanın da kalan son 2’si yıkılıyor.
Ne var ki…
Trafik sorunu iki boyutlu olarak karşımıza çıkıyor. Yol, köprü, kavşak kadar ulaşımı doğrudan etkileyen unsurlar yanında, otopark gereksinimi de sorunun çok önemli bir parçasını oluşturuyor.
Çünkü…
Otopark yetersizliği nedeniyle bir çok yerde yollara park edilen araçlardan trafik işleyemez hale geldi.
İşte…
Sorunun otopark boyutunu çözmek için Büyükşehir Belediyesi radikal bir adım atma kararı aldı. Kararı da Başkan Recep Altepe açıkladı.
Dedi ki:
“Eskiden 8-10 daireli binalarda 1-2 araba vardı. Şimdiyse her dairenin 1 arabası var. Hatta bazı dairelerde artık 2 araba var.”
Karar şu:
“Uyguladığımız İmar Yönetmeliği’ne göre, binalarda her 3 daire için 1 otopark yapılması şartı var. Biz bunu biraz daha sıkılaştırıp her daire için mutlaka 1 araç şartını yönetmeliğe koyacağız.”
Şunu da ekledi:
“Hatta, lüks binalarda daire başına 1.5 otopark istenecek.”
Şunu da vurguladı:
“İmar Yönetmeliği’nde yapacağımız değişikliği kararlılıkla uygulayacağız. Bundan sonra yapılacak inşaatta otopark yoksa ruhsat da alamayacak.”
Benzer bir uygulamanın Japonya’da yapıldığını anlatan Başkan Altepe, orada otopark yeri almadan araç alınamadığını söyledi.
O nedenle…
Bursa’da da trafik sorununu çözmek için disiplinli olacaklarını ve bu disiplinin bozulmasına izin vermeyeceklerini de sözlerine ekledi.