2050’ye kadar su sorunu olmayacak… Çınarcık Barajı suyunu kentin Batı bölgesine dağıtmak için Dobruca’nın aynısı Kayapa’ya yapılacak

INARCIK BARAJI İÇME SUYU
INARCIK BARAJI İÇME SUYU
ÇINARCIK BARAJI
ÇINARCIK BARAJI

1982 yılının ortalarıydı… Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fahir İlkel’e, inşaatı süren Doğancı Barajı şantiyesinde brifing veriliyordu.
Sunumunda…
Dönemin DSİ 1. Bölge Müdürü olarak Erdem Saker şunu söyledi:
“Doğancı Barajı 2010 yılına kadar Bursa’nın su ihtiyacını tek başına karşılayacak. Sonrası için Çınarcık Barajı devreye girecek. 2020’deyse Uluabat Gölü’nü su rezervi görüyoruz.”
Aradan yıllar geçti…
Kent tahminlerden daha hızlı büyüdü. Doğancı Barajı’nın yetebilmesi için başka kaynaklardan takviyeler alındı. Hatta takviye olarak Nilüfer Çayı’nın daha yukarısına Nilüfer Barajı yapıldı.
Bunlar olurken…
Doğancı’dan sonra, Orhaneli Çayı üzerine planlanan Çınarcık Barajı inşaatı biraz da maliyet kaygısıyla, bitirip enerji üretmek üzere özel sektöre kiralandı.
Böylece…
Bursa’ya su gönderecek kanallara hidroelektrik santral tribünleri kuruldu.
Yani…
30 yıl öncesine kadar içme suyumuzun geleceği kabul edilen Çınarcık Barajı gündemden çıkarken; geleceğe yönelik projeksiyon geliştirme ve proje hazırlama konularında da, DSİ’nin performans kaybı yaşadığına tanık olduk.
Hele son dönemde DSİ iyice ortadan kayboldu.
Gelin görün ki…
Bursa 80’li yıllardan bu yana süren gelişiminden daha hızlı şekilde Batı’ya doğru büyümeye devam ediyor.
Tablo…
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, içme suyu rezervinde Bursa’nın en riskli Büyükşehir olduğunu açıklamasıyla daha da önem kazandı.
İşte…
Ortaya çıkan bu durumu BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı ile konuşurken şunu söyledi:
“Bursa çok büyük bir hızla Batı’ya doğru büyüyor. O nedenle kentin Batı bölgesinde su gereksinimi de artıyor. Doğancı’nın yükü de ortada.”
Sonra da…
İçme suyu konusunda yüreklere su serpen bir bilgi verdi:
“Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe’nin talimatıyla Batı bölgesi için büyük bir proje hazırladık. Dobruca’daki su arıtma tesisinin aynısını Kayapa’da yapacağız.”
Şunu ekledi:
“Kentin Batı’sına içme suyu buradan verilecek ve 2050’ye kadar su ihtiyacını karşılayacak.”
Suyun adresini de gösterdi:
“Çınarcık Barajı’ndan alacağımız suyu dev kolektörlerle Kayapa’ya getirip buradan dağıtacağız Tesisin projelerini hazırlamaya başladık.”
Hedefi de açıkladı:
“Çınarcık’ı elektrik üretimi için kullanan firmanın 2022’ye kadar sözleşmesi var. Bu tarihe kadar biz BUSKİ olarak hazırlığımızı yaparken DSİ de nakil hatlarını bitirecek.”