Pogge’nin gözlemi: Savaşlar yalnızca yoksulluk değil, kriz de ihraç ediyor, Avrupa politikası sağa kayıyor

Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde perşembe günü başlayan 4. Uluslararası Felsefe Kongresi dün yapılan oturumlarla sona erdi. Son oturumun son konuşmasını da, yoksulluk konusunda dünyanın her yanında konferanslar veren ünlü felsefeci Prof. Dr. Thomas Pogge yaptı.
Amerika’daki Yale Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Pogge ziyaretimize geldiğinde, kongre konusu ile ilgili düşüncelerini de paylaştı.
Örneğin…
Suriye’den yola çıkıp Türkiye’yi aşarak Avrupa’yı saran Suriyeli göçmenler konusuna şöyle bakıyor:
“Göç dalgası kötü bir gelişme. Çünkü Avrupa politikasını sağa kaydırıyor. Avrupa’daki farklı kültürler göçmenleri tehlike görüyor. O nedenle de sağ politikalar güç kazanıyor.”
Bu noktada…
Avrupa’da yükselen milliyetçilik dalgasına dikkat çekip geleceğe şöyle bakıyor:
“Çok kültürlü Avrupa’nın ilerlemeye yönelik adımları atabilmesi için, ilerlemeden yana olanların güçlü ve iktidarda olmaları gerekir.”
Kaygısı şu:
“Savaşlar yalnızca yoksulluk değil, kriz de ihraç ediyor. Bugün Ortadoğu’dan yaşanan göçün gösterdiği bu.”
Farklı bir yaklaşımı var:
“Amerika’nın uluslararası siyasete her tarafta müdahale edip şiddet götürdüğünü biliyoruz. Avrupa’nın bunun karşısına çıkma şansı var. Şiddetin uluslararası politikalara yayılmasını önleme şansı var.”
Tespiti şu:
“Fakat en büyük sorun, Avrupa’nın ortak bir uluslararası politikası olmaması. Avrupa Birliği projesi umuttu, ama hayal kırıklığı oldu.”