Milli Eğitim yönetmelik değiştirdi… Bazı okul müdürleri öğretmene notu intikam aracı gibi görüyor

TÜRK EĞİTİM SEN 2 NOLU ŞUBE BAŞKANI SELÇUK TÜRKOĞLU
TÜRK EĞİTİM SEN 2 NOLU ŞUBE BAŞKANI SELÇUK TÜRKOĞLU

Milli Eğitim Bakanlığı 2015 yılında kritik bir yönetmelik değişikliği yaptı. Bu değişiklikle okul müdürlerinin öğretmenlere not vererek değerlendirme yapmaları getirildi.
Getirildi, ama…
Uygulamada öyle şeyler ortaya çıktı ki, pek çok okuldan öğretmenlerin isyanı olarak adlandırılabilecek tepkiler geliyor.
Öyle ki…
85 puan ve üstünün başarılı bulunacağı ve bunun da siciliyle özlük haklarına yansıyacağı uygulamada okul müdürünün öğretmene verdiği not 23’e kadar düştü.
Bu durumu…
Bursa’da adeta öğretmenlerin sesi olan ve eğitim sistemindeki yanlışların düzeltilmesi için kendini adayan Türk Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu’na sorduk.
Açıkçası…
Anlattıklarını dinlerken bile içimiz daraldı:
“Bir kere, öğretmenlerin değerlendirme formunda sorun var. Çünkü, formdaki soruların yüzde 85’i subjektif.”
Örnek verdi:
“Bir soruda öğretmenin milli, manevi, ahlaki, evrensel değerlere uygun davranışı sorulup not isteniyor. Hem milli, hem evrensel olunabilir mi?”
Şunu ekledi:
“Bir başka soruda, öğretmenin derse zamanında girip çıkışı sorgulanıyor. Oysa bu konu doğrudan okul müdürünün sorunu. Müdür buna not verebilir mi?”
Sonra da şunu söyledi:
“Ne yazık ki, bu sistem torpille atanmış okul müdürlerin öğretmenlerden intikam aracı haline dönüştü. Öğretmenleri bu zulümden kurtarmak gerek.”