Belediye Meclisi için uğraş verdiği AK Parti’ye geçince kendini sorumlu görüp CHP İlçe Başkanlığı’ndan istifa etmek istedi

CHP YILDIRIM İLÇE BAŞKANI GÜNER AKLAN
CHP YILDIRIM İLÇE BAŞKANI GÜNER AKLAN

Son yerel seçim 30 Mart 2014’te yapıldı. Bu seçime gidilen süreçte CHP Yıldırım İlçe Başkanı Güner Aklan toplantılarda iddialı bir söylem ortaya koyuyor ve “Aday listesinin ilk sıralarında 30 yaş altı bir genç mutlaka olacak” diyordu.
Dediğini yaptı da…
Listenin 5. sırasına, o tarihte 28 yaşında olan Olcay Kımıcı’nin yazılması için ısrarcı oldu, sonunda isteğini de kabul ettirdi.
Nitekim…
Seçim sonrası Yıldırım Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptığında, en genç üye olarak oturumu Olcay Kımıcı açtı.
Ne var ki…
Seçimden 2 yıl sonra, 2 Mayıs 2016 günü CHP Yıldırım İlçe Başkanlığı’na akşam saatlerinde sürpriz bir haber ulaştı. Kımıcı’nın CHP’den istifa ettiği duyulduğunda Aklan çok şaşırdı, fakat bir türlü telefonla ulaşamadı.
Derken…
Pazartesi günü yapılan Yıldırım Belediye Meclisi toplantısı sırasında CHP Yıldırım İlçe Başkanı Güner Aklan ikinci büyük sürprizi yaşadı.
Bu kez de…
2.5 aydır Meclis’te toplantılara bağımsız üye olarak katılan Olcay Kımıcı’nın dilekçe vererek “AK Parti Grubu’na alınmasını istediğini” öğrendi.
Bunun üzerine…
Salı akşamı yapılan İlçe Yönetim Kurulu toplantısında arkadaşlarına konuyu biraz da duygusal bir yaklaşımla açtı.
Dedi ki:
“Genç bir arkadaşın listede olması için çok ısrarcı oldum. O günün koşullarında Olcay Kımıcı en uygun isimdi ve listeye benim kontenjanım olarak yazılmasını sağladım.”
Şöyle devam etti:
“Bu arkadaş CHP’den istifa ettiğinde çok şaşırdım ve üzüldüm. Fakat şimdi Belediye Meclisi’nde AK Parti Grubu’na alınması için dilekçe verdi. Demek ki AK Parti üyesi olmuş. Çünkü, üye olmasa, gruba giremez.”
Şunu açıkladı:
“Benim için çok kötü oldu. Bu gibi konularda birinin sorumluluğu üstüne alması gerekiyor, o da benim. Çünkü listeye yazılmasını ben sağladım. O nedenle kendimi siyasi sorumlu kabul ediyorum.”
Şunu ekledi:
“Bunun gereği de istifa etmektir. Ben ilçe başkanlığından istifa etmeyi düşünüyorum.”
Bu sözlere…
Yönetim kurulundan itiraz geldi. Onlar da, “Sorumluluğu sadece sana bırakamayız. Bu yola beraber çıktık, istifa etmeni kabul etmiyoruz” dediler.
Konuştuğumuzda…
Aklan’ı sıkıntılı gördük. Kendini siyasi sorumlu kabul etmeyi sürdürüyor, fakat arkadaşları karşı çıktığı için istifa kararını durdurmuş.
Yine de…
“Bu işin bir sorumlusu olmalı” görüşünü tekrarladı.