Planlamasıyla en karışık, bulgularıyla en yanıltıcı PKK eylemi dikkatli ve titiz Bursa polisini yanıltamadı

Ulucami duvarında kendini patlatan canlı bomba olayının bugüne kadarkilerden çok farklı özellikleri var.
Bir kere…
Organizasyon çok karışık planlanmış. Önceki eylemlerde canlı bomba ve olay yerine getireni görüntülerdeyken, bu olayda birbirine aktaran ama birbirinden haberi olmayanlar işin içine sokulmuş.
Örneğin…
İstanbul’da iki ayrı kadın zanlı bombayı birbirlerine paket devri yaparak Bursa’ya ulaştırmışlar. Yine İstanbul’daki zanlılardan birinin bağlantısıyla canlı bomba tanımadığı kabul edilen öğrencilerin yaşadığı eve yerleştirilmiş.
En dikkat çeken şu:
Canlı bomba eyleminde çok fazla İslami motif kullanılmış.
Nitekim…
Olaydan sonraki ilk saatlerde türbanlı ve mantolu eylemci görüntüsü IŞİD izlenimi verdi. Hatta, IŞİD’in açıklanmasını bekleyen yayınlar görüldü.
Oysa…
29 Nisan Cuma günü de bu sütunlarda paylaştığımız izlenimlerimizde bulguların PKK’yı işaret ettiğini yazdık.
Gerçekten de…
Bursa polisi olayın hemen ardından ulaştığı ipuçlarından PKK’yı gördü. Fakat örgüt adı hiç telaffuz edilmedi. İçişleri Bakanı Efkan Ala da ertesi gün “örgüt bilgisine ulaşıldığını, ama sonuç beklediklerini” söyledi.
Bunun da nedenleri var elbette.
Birincisi…
İlk kez bir eylemde, kaydı hiç olmayan eylemci kullanıldı. O nedenle, eylemci bağlantılarında örgüt görülmüş olsa da kesin bir kanıta ulaşılması beklendi.
İkincisi…
Eylemci kadının kullandığı iki sahte kimlik de eylemcinin kimliği gibi hiç kaydı olmayan kişilere aitti ve bu da kesin kanıt süresini uzattı.
Bütün bunlar olurken canlı bomba saldırısını organize eden PKK ve yan kolu TAK sessiz kalıp izlemeyi tercih etti.
Çünkü…
Bursa polisinin bu kadar çok kimlik arasında hata yapmasını bekledi. Eğer polis açıklamada aceleci davransaydı, Ankara’da Suriyeli bir istihbaratçı kimliğiyle kendini patlatan canlı bomba eyleminde olduğu gibi “Devlet hata yaptı, eylemi açıklanan kişi değil şu kişi yaptı” demeye hazırlanıyordu.
Olayın 5. günü gözaltına alınanların Adliye’ye sevkinden sonra PKK yan kolu TAK tarafından yabancı haber ajanslarına yapılan açıklamayla olay üstlenildi.
O bakımdan…
Bugüne kadarki en karmaşık ve en yanıltıcı canlı bomba eyleminde bilgi ve kanıt tuzaklara karşın yanıltılamayan dikkatiyle Bursa polisi teşekkür ve tebriki hak eden başarıya imza attı.
Biz de…
Bursa Emniyet Müdürü Selami Yıldız’ın şahsında Bursa polisini kutluyoruz.