Dünyada böylesi yok… Kent merkezindeki tek termal tesis projesi Tabakhaneler’de

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE

Hep birlikte izliyoruz… Bursa’da büyük bir dönüşüm harekâtı var. Bir yandan ilçe belediyeleri, bir yandan Büyükşehir Belediyesi farklı kentsel dönüşüm projeleriyle kamuoyu önüne çıkıyorlar.
Bu noktada…
Tartışmasız şekilde “Bursa için en özel proje” tanımlaması yapılabilecek bir dönüşüm projesi var: Soğanlı’da, eskiden Tabakhaneler’in olduğu alanda planlanan termal bölge projesi.
Şunu biliyoruz…
Türkiye’nin neresine gidilirse gidilsin, hatta Avrupa ülkelerindeki termal bölgelere gidilsin, termal tesislerin hepsi kentlerin dışında ve orada kalanların kentle ilişiği olmuyor.
Oysa…
Eskiden Tabakhaneler olarak adlandırılan bölge Bursa’nın tam göbeğinde yer alıyor. Projelerin özellikleri bir yana, yeri itibarıyla proje benzerlerinin tümünden ayrılıyor.
Zaten…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de buna dikkat çekerken şuna dikkat çekti:
“Herhangi bir yerde termal tesise gidiyorsun, otelden dışarı adım atamıyorsun. Gidecek yer yok, şehir uzakta. Ama bizim projemizde her yere ulaşabiliyorsun.”
Nerelere nasıl ulaşılabileceğini de söyledi:
“Tam karşısında Kültürpark var. Önünden metro geçiyor. Kentin her köşesine gidilebilir. Dileyen entegre sistemle Hanlar Bölgesi’ne, dileyen teleferikle Yiğitali Yaylası’na kadar çıkabilir. Dileyen Uludağ’a ulaşabilir”
Özellikle şunu vurguladı:
“Böyle bir termal bölge dünyada yok. Bu kadar nimetin içinde ve kent merkezinde yer alıyor. Bursa’nın vizyonunu değiştirecek, ekonomisine de büyük katkı sağlayacak.”
Ardından…
“Yerden 90 derece su kaynıyor. Bunlar şifalı sular. Şimdi en güzel ve en özel tesisleri yapmak istiyoruz” dedi ve projenin ne aşamada olduğunu anlattı:
“İhtilaflı noktaları çözdük ve son aşamaya gelindi. Mahkemeler de bitti. O bölgenin derneği de var. Çağırıp konuştuk. Kamulaştırmayı isteyenlerin tapularını hemen bize devretmelerini söyledik. Parayı ödeyip tapuyu alıyoruz.”
Neden devreye girdiklerini de açıkladı:
“400 hissedar var. 400 kişinin olduğu yere de yatırımcı girmiyor. Onun için tapuları biz alıyoruz.”
Rakam da verdi:
“Daha önce 60 milyon lira ödemiştik. Şimdi 24 milyon lira daha ödüyoruz. Toplam 90 milyonu buluyor.”