Başkan Altepe “Gelin tartışalım” çağrısı yaptı… Atatürk Stadını da yaşatan yeni bir meydan!

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE

Görünen o ki… Futbolseverlerin Timsah Arena olarak kabullendiği Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nun açılışından sonra futbolla ilişkisi kalmayan cefakâr Atatürk Stadyumu yeni bir tartışmayla gündeme geliyor.
İlk tartışma…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin seçim vaadi olan yeni ve büyük stadyum projesi için kolları sıvadığında Atatürk Stadyumu ve çevresinin yeni stadyum için yeterli alanı oluşturmadığının anlaşılması ile kopmuştu.
Yeni stat yeri arayışında rota Mihraplı’da eski Velodrom’un alanına dönünce, Atatürk Stadı’nın yıkılmasına karşı çıkanlar oldu. Tartışmalarda, burada kentin anılarının olması en güçlü karşı çıkış noktası haline geldi.
Fakat…
Atatürk Stadyumu yıkılarak düşünülen meydan projesi yargıya takıldı.
İşte…
Gelinen bu noktada, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe kente yeni bir seçenek sunuyor ve tartışmaya davet ediyor.
Diyor ki:
“Yeni stadyum projesi eskisinin yerine sığmadı. Eski stadyumun yerini meydan yapma projesine karşı çıkanlar ne yazık ki siyasi davranıyorlar.”
Konuya bakışı şu:
“Bursa’da bugün miting yapılacak, büyük etkinliklerin düzenlenebileceği bir meydan yok. Biz Bursa’ya işte bunu kazandırmak istiyoruz.”
Şunu da vurguluyor:
“Şehreküstü trafiğin kilit merkezi. Gökdere’nin altından raylı sistemler geçiyor. Yakın gelecekte buraları daha da yoğunlaşacak.”
Ardından…
“Bursa, altında otoparkı da olan modern bir meydana kavuşsa fena mı olur?” diye sorup şu teklifi kamuoyunun önüne bırakıyor:
“Gelin meydanın nasıl olacağını tartışalım. Şu tribünün durup durmayacağına bu tartışmayla hep birlikte karar verelim.”
Şunu da anımsatıyor:
“Eski başkanlarımızdan Sayın Erdem Saker bir tribünün kalmasının doğru olacağını düşünüyor. Bizim için sakıncası yok, bizce de uygun.”
Şunu da ekliyor:
“Gelin bunu tartışalım ki kente yararı olsun.”
Kısacası…
İçinde Atatürk Stadyumu, kentin anıları ve meydan geçen tartışmalar için, Atatürk Stadyumu’nu da yaşatan meydan projesi yeni bir aşama anlamına geliyor.
Altepe’nin tek isteği var: “Adımlar hızlı atılsın, zaman kaybedilmesin.”
Karar Bursa’nın.