Yerel siyasette en özel tablo: MHP Yıldırım’da Edebali’nin Mevlana kentsel dönüşümüne destek verdi

MEVLANA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ
MEVLANA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Gazeteye gelirken MHP Yıldırım İlçe Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı Emin Seymen aradı.
“İlçe Başkanımız Erkan Subaşı, Yıldırım Belediye Meclisi Grubumuzla bir toplantı yaptı. Bu toplantıda önemli kararlar alındı” diye söze başladı.
Konu…
Yıldırım’ın en önemli konusu kabul edilen kentsel dönüşüm projeleri.
Bu noktada…
MHP Yıldırım İlçe ve Meclis Grubu geçen dönem başlatılan 7 mahallede 50 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini eleştiriyor ve yılların boşa geçtiğine inanıyor.
Sonra da…
Yeni projeyle ilgili, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali tarafından meclis üyeleri ve siyasi parti ilçe başkanlarının bilgilendirildiği vurgulanıyor. Bilgiler de şöyle aktarılıyor:
Mevlana Mahallesi’nde 55 hektarlık, yani 550 dönümlük alanda halen 3 bin 300 konut var. Yeni durumda 4 bin 150 konut olacak. Konut alanı yüzde 33’tenen yüzde 12’ye, yollar yüzde 55’den ya 26’ya iniyor. Yani dağınık yollar toparlanıyor ve alan kazanılıyor.”
Özel vurgu yapılıyor:
“En önemlisi yeşil alan yüzde 11’den yüzde 60’a çıkarılıyor. Eğitim, spor, dinlenme ve cami alanları geniş şekilde ayrılmış. Konutlar 60-80-120-130 metrekare yapılacak, binalar 5 kat olacak.”
Önemsedikleri şu:
“Üzerinde özellikle durduğumuz şu: Vatandaşlarımızın mağdur edilmemeleri için konutların bire bir verilmesini istedik. Sayın Başkan metrekare ölçüleri değişik olsa da bire bir konut verileceğini söyledi.”
Ardından…
Kendini hissettiren deprem gerçeğine dikkat çekilip, bölgedeki kaçak ve çürük yapıların bir an önce yenilenmesi gerektiği vurgulanıyor.
Bunu da…
Yerel siyasetin özlediği bir destek izliyor:
“Çok sorunlu, menfaat sağlayıcı olmadıktan sonra, genel olarak kentsel dönüşüme MHP olarak olumlu bakıyoruz ve destekliyoruz. Mevlana’da 55 hektarlık kentsel dönüşüm planını destekledik ve evet oyu kullandık.”


MHP’den öneri planı geldi

Bu arada…
Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali’
nin yeni Yıldırım olarak tanımladığı Mevlana Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ne destek veren MHP Yıldırım İlçe ve Meclis Grubu bir de öneri planı açıkladı:
“Karaağaç, Kurtoğlu, Yeşil, Meydancık, Hocataşkın ve Emirsultan mahallelerini kapsayan 43.8 hektarlık alandaki tarihi ve kültürel yapıların yenilenmesi için hazırlanan

uygun ve doğru buluyoruz.”