Verdiğinin ve nüfusunun karşılığını alamayan Bursa hakkını istiyor: Vergi geliri payında 16. sıradayız!

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE

Sistem şu: Vergi gelirlerinden oluşan bütçeden Büyükşehir belediyelerine kişi başına pay veriliyor. Bu kişi başı paylar sayesinde yerel yönetim hizmetleri yürütülüp yatırımlar yapılıyor.
Önümüzde…
30 Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı kişi başı payları gösteren tablo var.
O tabloda…
Aldığı 685 liralık katkı payıyla Kocaeli ilk sırada. Onu 580 liralık payla İzmir izliyor. İstanbul’un 534 lirayla üçüncü, Ankara’nın 488 lirayla dördüncü, Erzurum’un 444 lirayla beşinci olduğu listede Bursa’nın yeri çok gerilerde.
Çünkü…
Bursa bütçeden aldığı 309 liralık kişi başı payla 16. sırada bulunuyor.
Açıkça söylemek gerekirse…
İlk 5 ilden sonraki Tekirdağ, Mersin, Eskişehir, Konya, Muğla, Antalya, Kayseri, Malatya, Denizli ve Van’ın gerisinde kalmak Bursa’ya hiç yakışmıyor.
Nitekim…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de bu duruma itirazdan çok adeta isyan ederken şunu söyledi:
“Bursa Büyükşehir Belediyemizin hizmet alanı yüzölçümü daha önce 2 bin 400 kilometrekareydi. Bütünşehir uygulamasıyla kırsal da katılınca 11 bin kilometrekareye çıktı.”
Bir rakam daha verdi:
“Yani Büyükşehir hizmet alanı yüzölçümü yaklaşık 4 kat artarken, 2 milyon 200 bin olan nüfus yüzde 30’luk artışla 2 milyon 800 bin oldu.”
Şunu vurguladı:
“Bursa’da nüfusun büyük bölümü merkezde yaşıyor. Kırsal nüfusu az. Fakat kırsal alanlar geniş. Sınırımız 4 kat genişlerken nüfus artmadığı için katkı payımız düşük kaldı.”
Bu nokta…
Sorunun tam da çıkış noktası. Yüzölçüm 4 kat artmasına karşın nüfus artışının yüzde 30’da kalması vergi gelirlerinden alınan kişi başı pay sıralamasında Bursa’yı 16. sıraya indiriyor.
Çünkü…
Kırsaldaki nüfusu fazla olan kentler bu değerlendirmede avantajı hale geliyor.
Nitekim…
Sistemdeki hataya işaret eden Başkan Altepe şunu söyledi:
“Kışı başı gelirimizin artması gerekiyor. Daha rahat hizmet verebilmek için haksızlığa yol açan bu sistem düzeltilmeli. İhracatta ve ekonomide 2. sırada olan bir kentin kişi başı paylarda 16. sırada olması en büyük haksızlık.”
Şunu da ekledi:
“Ankara’da Bakanlarımıza bu konuyu anlattık ve yardım istedik. Fazladan bir şey istemiyoruz, Bursa’nın hakkını istiyoruz. Alabilirsek Bursa olarak gelmemiz gereken yerlere çok daha kolay geliriz.”