Kulisler şimdi bunu tartışıyor: CHP’deki kongre arayışları farklı bir yapılaşmaya mı dönüştü?

İl kongresi hızla yaklaşırken CHP’de yeni dönemin tablosu olarak yansıyan bazı özel gelişmeler de var.
Örneğin…
Olay Gazetesi yazarı meslektaşımız Mustafa Özdal köşesinde, Mudanya Belediye Başkanı Hayrı Türkyılmaz’ın davetiyle yapılan toplantıda Şadi Özdemir’in il başkan adaylığı için karar verildiği bilgisini aktardı.
Burada dikkat çeken şu:
Daveti yapan Türkyılmaz ile en kritik katılımcı konumundaki Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ve aday olmasına karar verilen Şadi Özdemir arasında daha özel bir siyasi bağ var: SHP
O toplantıda, yine SHP geçmişi olan başka isimlerden de söz ediliyor.
Gerçi…
Henüz adaylığını açıklamadı, ama Özdemir’in SHP’de il başkanı ve Parti Meclisi Üyesi olduğu süreçlerde Karaca ve Türkyılmaz da yönetimlerdeydiler.
Yanı sıra…
Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’nın kongre sonrası “İl kongresinde taraf olmayacağım, tavır koymayacağım” dediğini bu sütunlarda aktardık.
Karaca’nın bu sözlerden 1 hafta sonra dar kapsamlı aday belirleme toplantılarında adının geçmesi bu nedenle dikkat çekici.
Gelinen noktada…
Ortaya çıkan yeni tablo kongre sürecinde başka bir algılamaya yol açıyor.
Nitekim…
Konuştuğumuz yöneticilik yapmış bazı CHP’liler, 7 Haziran seçimi öncesindeki önseçim sürecinde patlak veren mezhepsel spekülasyonların bu kez de CHP’deki SHP şekline dönüşme riskinden kaygı duyduklarını söylediler.
Buna karşın…
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın aday belirleme toplantısı organizasyonuyla lider haline geldiğini de özellikle vurguladılar.
Ardından…
Bir başka gözlem paylaştılar:
“Osmangazi İlçe kongresine müdahalesiyle dikkat çeken Milletvekili Orhan Sarıbal adı il kongresi kulislerinde de çok anılıyor. Partiyi dizayn etmek milletvekili için gücü elde etmek olabilir, ama iyi sonuçlar vermediği de biliniyor.”