Kılıçdaroğlu adına CHP kongresini izleyen gözlemcinin akla getirdiği soru: Genel Merkez kurultay hesabıyla mı baktı?

Pazar günü Merinos’ta CHP İl Kongresi’nin yapıldığı Osmangazi Salonu’nun dışındaki fuayede sohbet edip kulis hareketlerini gözlemliyorduk.
Parti Meclisi Üyeliği yapmış, partiye emeği geçmiş isimlerden Hüseyin Sezgin’le konuşurken, “Ankara’dan gelen var mı?” diye sorup devam ettik:
“Eskiden genel başkanlar Bursa il kongrelerini önemser ve gelirlerdi. Ankara’dan kimsenin gelmemesini nasıl yorumlamak gerekir?”
Cevabı…
O anda yanımıza gelen beyefendi verdi:
“Ankara’dan Milletvekili Atilla Sertel geldi, ama salona gelmeyebilir. Bir de ben buradayım. Ben parti denetçisiyim.”
Görevini de söyledi:
“Ankara adına kongrede gözlem yapıyorum.”
Açıkçası…
Yöntem ilginç geldi. “Resmi görevli misiniz?” diye sorduk. “Hayır, resmi görevim yok, ama ilgili yerlere rapor verip bilgilendiriyorum” dedi.
Kongreyi neden izlediğini şöyle ifade etti:
“Bursa’dan geçen kurultayda Kemal (Kılıçdaroğlu) Bey’e karşı 30 oy çıktı. Onun için buradayım. Bir daha böyle olmayacak, Bursa tamam.”
Konuştuğumuz kişinin adı Hüseyin Karabulut. Kendisi Eskişehir’de yaşıyor, Bursa’ya da kongre için gelmiş, ama Bursa’da da çok sayıda tanıdığı olduğu kongre salonunda yaptığı görüşmelerden anlaşılıyor.
CHP’de resmi bir görevi yok. Yalnızca Kılıçdaroğlu’nun eşinin akrabası olduğunu öğrendik.
Eğer…
CHP Genel Merkezi de pazar günü denetçi olduğunu söyleyen Hüseyin Karabulut gibi düşünüyorsa, bundan kongrelerin kurultay hesabıyla dizayn edildiği anlamı çıkıyor.
Bu da bir başka siyasi garabet doğrusu.