Adayların yarışma rekabeti yerine keskinleşen yanıyla öne çıkan CHP kongresinde ayrışmanın fotoğrafı

CHP İL KONGRESİAslında… Demokrasinin vazgeçilmezi ve uygulama alanı siyasi partilerin kendi kongrelerinde rekabet ortamı oluşturarak demokrasiyi işletmeleri çok önemli. Parti içinde rekabete dayalı yarışların dinamizmi arttırdığını da biliyoruz.
Böyle bir ortam 3 adaylı kongre olması nedeniyle CHP için de önemli. Ne var ki, dün yapılan CHP il kongresi rekabetten çok parti içi keskinleşme yansıttı.
Bir kere…
Delegelerin bir kısmı salona girmeyip dışarıda beklemeyi tercih ettikleri için Merinos’taki kongre salonu girişi Osmangazi kongresine benzer bir görüntü verdi. Sonradan salondaki boş koltukların bir kısmı doldu.
Sohbetlerdeyse şunu gördük:
Herkes birbirini ötekileştirmekle suçluyor.
Doğal olarak, bu karşılıklı suçlama kongrenin ana gündemine dönüştü ve konuşmalara yansıdı.
Örneğin…
Şadi Özdemir’in adaylık sürecini başlatan toplantının ev sahibi Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz her zamanki gibi yüksek ses tonuyla konuşmasında “Birileri bir yerlerden aldıkları emirle… Yandaş medyayı da… Yandaş medyanın yandaş kalemlerini de yanlarına alarak” deyip “Bu partiyi onlar yönetmeyecek” cümlelerle ilk atağı da yaptı.
Cevabını…
Arkasından kürsüye gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey verdi:
“İl Başkanı tayin etmek ne milletvekilinin, ne belediye başkanının görevi. Seçilmiş ilçe başkanlarının ve delegelerin görevi.”
Alkışların bitiminde tabloyu özetledi:
“Bu ülkenin en önemli birinci sorunu eğitim, ikinci sorunu ötekileştirme.”
Şunu da ekledi:
“Maalesef partide de böyle… Bu sorunun kökten çözümü gerekir. Sosyal demokratlar önce insan derler, başka bir şeyle ilgilenmezler.”
Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise genel sorunları gündeme getirdikten sonra, Türkyılmaz’ın mesajına ek yaptı:
“Bir araya geldiğimizde mezhebimize, kökenimize göre değil, ilkelerimize göre siyaset yapıyoruz.”
Kongre kulisinin en aktifi olan Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ise “medya aracılığıyla sindirme harekatına kimsenin hakkı olmadığını” söyledi.
Sonrasında…
Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil konuşmasında “belediye eksenli siyaset yapılmaması” uyarısında bulundu, “Kongreye müdahil değiliz” dedi.
Kürsüden İl Başkanı Zafer Yıldız ve yönetimine teşekkür edip şuna işaret etti:
“Üye önseçimde bizi seçerken akıllı ve bilgiliydi de ilçe başkanı ve il başkanını seçerken mi bilgili olmayacak?”
Sonuçta…
Adaylar arasındaki tercihe gelinmeden milletvekili ve belediye başkanlarının ayrıştıkları ve bu ayrışmanın da keskin boyutlara ulaştığı bir CHP kongresi izledik.