Bu konu Türkiye’de ilk kez Bursa’da tartışılıyor: Enerji kooperatifçiliği!

Dile kolay… Bursa’da tam 17 yıldır hiç aksamadan tekrarlanan bir etkinlik var: Eleco Elektrik-Elektronik Mühendisliği Konferansı.


Üstelik…
Mesleki bilgi alışverişi sağlayan organizasyon tekli yıllarda uluslararası ve çiftli yıllarda ulusal ölçekte düzenleniyor. 2015 yılı tekli yıl olduğu için, bu yılki konferans uluslararası kapsamda planlandı.

Konferans, sergi ve kapsamında yer alan panellerden oluşan etkinlikler BAOB Yerleşkesi’nde perşembe günü başlayacak ve cumartesi gününe kadar sürecek.

Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar yönetici arkadaşlarıyla birlikte davetiye vermek için geldiklerinde, bu yıl 9.’su düzenlenen uluslararası konferansın en önemli noktasına işaret etti:

“Dünyada enerji alanında yeni bir trend var. Dünya artık enerji kooperatiflerini konuşuyor, enerji kooperatifçiliğini tartışıyor.”

Şunu vurguladı:
“Bu konu Türkiye’de bugüne kadar hiç gündeme gelmedi. İlk kez Eleco’da bu kritik konu Türkiye için gündeme gelecek.”

Yine…
Başkan Çınar’ın verdiği bilgiye göre, uluslararası Eleco konferansı için 40 ülkeden 400 bildiri geldi, ancak 25 ülkeden 263 bildiri konferansa sunulmaya değer bulundu.

Bine yakın akademisyenin katılacağı konferansta çok sayıda da yabancı konuşmacı yer alacak. Yerleşke içindeki farklı salonlarda paralel oturumlar yapılırken, Cumalıkızık, Gölyazı, Hanlar Bölgesi gibi kentin tarihi dokusunu ortaya koyan mekanlara da geziler düzenlenecek.