Yine bayram tatili dönüşü, yine aynı görüntü: İzmir Yolu bu trafiği taşıyamıyor!

İZMİR YOLU TRAFİKHerkes görüyor… Hafta sonlarında Heykel trafiği gibi sıkışan İzmir Yolu uzun bayram tatili dönüşlerinde resmen iflas ediyor. Daha iki ay önce Ramazan Bayramı tatili dönüşünde İzmir Yolu’nun nasıl tıkandığını hep birlikte izlemiş, o yoğun trafiğin içinde kalan bir sürücü olarak gözlemlerimizi paylaşmıştık.
Cumartesi günü…
Yani bayramın üçüncü günü Susurluk yakınlarına gitmemiz gerekti. Giderken, son gün sıkışıklığına kalmamak için erken dönenlerin trafiğini görünce şaşırdık. Gece Susurluk yakınlarından yola çıktığımızda saat 21.00’e geliyordu. Karacabey’den kente doğru 2. vitesin üstüne çıkamadığımız trafikten kurtulup Eşkel-Tirilye yolundan Mudanya’ya ulaştığımız halde eve girdiğimizde saat 01.00’i geçmişti.
Gördüğümüz şu:
Daha önce trafik akışını kestiği ve araç yığılmasına yol açtığı için eleştirdiğimiz Mustafakemalpaşa Kavşağı ve Karacabey’de Sütaş önündeki sinyalizasyonlar devre dışı bırakılmıştı. 2 kilometre arayla trafik polisleri görevde olduğu, kaza ya da, yol çalışması olmadığı halde yol şehir içi trafiği gibi sık sık duruyordu.
Bizim cumartesi gecesi yaşadıklarımızın daha fazlası dünkü trafikte yaşandı.
Bir kez daha gördük ki…
İzmir Yolu, uzun bayram tatillerinde bu yükü taşıyamıyor.
Dura-kalka ilerlerken İzmir Yolu’nun bir şerit gidiş ve bir şerit geliş olduğu yılları anımsayıp, “Bu yol ya duble olmasaydı?” diye düşündük. Açıkça söylemek gerekirse, düşüncesi bile ürkütüyor.
Bizim cumartesi gecesi yaşadığımız trafik dün daha da yoğun yaşandı.
Gerçi…
Otoyol bittiğinde bir rahatlama gelecek, ama o da çok yakın vadede olacak gibi gözükmüyor ne yazık ki.