Seçim sonrası AK Parti’de lider tartışması: Cumhurbaşkanı Erdoğan saraydan siyasete döner mi?

Pazar gecesinden beri gittiğimiz yerlerde karşılaştığımız ya da telefonla konuştuğumuz AK Partili dostların kafalarında hep şu soru var:
“İktidarı kaybettik, oylar düştü. Bu sonuç AK Parti’de Ahmet Davutoğlu’nun yerine yeni bir genel başkan arayışı getirir mi?”
Aslında…
Cevap bulabilmek kolay olmamakla birlikte, bunları da doğal kabul etmek gerekir. AK Parti’nin kurucusu ve lideri Recep Tayyip Erdoğan geçen yıl seçilmiş cumhurbaşkanı olarak partiye veda ederken yerine önerdiği Ahmet Davutoğlu liderliğinde girilen ilk seçimden AK Parti’nin birinci parti çıktı, ama iktidarı kaybetti. Onun için sorgulama normal.
Ne var ki…
Siyasi partiler arasındaki bir yarışın siyaset dışı tarafı olarak seçim meydanlarına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açısından da farklı bir yeni dönem başlarken soru şu:
“Acaba Tayyip Bey cumhurbaşkanlığını bırakıp AK Parti’nin başına geri döner mi?”
İkinci soru da var:
“Acaba Tayyip Bey meydanlara çıkmasaydı, AK Parti oyu kaça inerdi?”
İkinci soruyu gündeme getirenler, seçimden neredeyse 1 ay önce Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı olan Binali Yıldırım’ın bir röportajında “azınlık hükümeti” sözünü etmesine dikkat çekiyorlar.
Yani…
Bu seçim sonucunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından öngörüldüğü yorumları yapılıyor.
Bu durumu…
Pazar gecesi Olay Televizyonu yayınında Esat Kaplan’a yorumlarken şunu anımsattık:
“Geçmişte rahmetli Turgut Özal cumhurbaşkanlığından istifa edip Yeni Parti’nin başına geçerek siyasete dönmeyi planlamış, ama ömrü yetmemişti. Erdoğan da çocuğu gibi gördüğü AK Parti’yi önemsiyor. Böyle bir tercih hiç sürpriz olmaz.”