Seçim bitti ama spekülasyonları bitmedi… Ankara söylentileri AK Parti teşkilatının sinirini bozdu

7 Haziran’daki seçime kadar, siyasetle ilgilenen kamuoyunda “AK Parti’nin seçim kaybetmeyeceği” genel kanısı vardı. Özellikle de iktidarı kaybedeceğine hiç kimse inanmıyordu.
Ne var ki…
Sandıktan çıkan sonuç öncelikle bu siyaset efsanesini yıktı, girdiği onuncu seçimde AK Parti tek başına iktidarı kaybetti.
Gerçi…
Koalisyon görüşmeleri henüz başlamadığı için nasıl sonuçlanacağı da belli değil. O bakımdan AK Parti’nin yalnızca tek başına iktidar kaybettiği görünüyor. Bu da yalnızca tek başına iktidar efsanesinin yıkılması anlamına geliyor.
Buna karşın…
Seçim sonrası değerlendirme toplantılarını geçen hafta hızlı bir şekilde yapan AK Parti Genel Merkezi’nden söylenti niteliğinde fısıltılar geliyor.
Bu söylentilerde, 25 il başkanının ve teşkilatın görevden alınacakları kulaklarda fısıldanıyor. Bu da kimilerinde sinir bozukluğuna yol açıyor.
Nitekim…
AK Parti’de bugüne kadar parti adına  görüş açıklayan kimi il ve ilçe yöneticilerinin teşkilat ziyaretleriyle sohbetlerde “Oy kaybının Genel Merkez’in hatalı politikalarından kaynaklandığını” söyledikleri kulaktan kulağa yayılıyor.
Aslında…
Aday listelerinin hatalı olması noktasında haklılar. Fakat aynı kişilerin, listeler açıklandığında yaptığımız eleştirilere verdikleri tepkiler de kulaklarımızda.
Yine de…
Türkiye genelinde olduğu gibi AK Parti ilk kez Bursa’da 9 puanlık oy kaybı yaşadı ve yüzde 53’ten yüzde 44’e indi, ama bu seçime özel konjonktür yaşandığı, bunun da geçici olabileceği unutulmamalı.
Denge bu, nasıl değişeceği hiç belli olmuyor.