Körfez Köprüsü’ne müteahhitlerden tam not: Deprem, rüzgar, kazaya dayanıklı köprü kıvancı

İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mesçioğlu
İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mesçioğlu

Şunu biliyoruz… İstanbul’dan başlayıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu bugüne kadarki en büyük otoyol yatırımı olarak şimdiden tarihe geçti bile.
Yol ulaşım demek, otoyol da kolay ve konforlu ulaşım anlamına geliyor.
İstanbul-Bursa-İzmir gibi Marmara ve Ege bölgelerinin büyük kentlerini birbirlerine bağlayıp mesafeleri kısaltan otoyol bu yönüyle elbette çok önemli.
Ancak…
Otoyolun ekonomiye can veren bir güzergah izlemesi, Türkiye’nin Batı’sı için önemini daha da artıyor.
Bununla birlikte…
Otoyol ve İzmit Körfez Köprüsü inşaat sektörü açısından da ayrı bir gurur anlamına geliyor.
Çünkü…
Dünyanın dört büyük asma köprüsü arasında gösterilen İzmit Körfez Köprüsü hem bir mühendislik harikası, hem de Türk inşaat sanayinin ulaştığı noktayı göstermesi açısından gurur kaynağı.
Nitekim…
Kısa adı İMSİAD olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği geçtiğimiz günlerde köprü ve otoyol şantiyelerini ziyaret ederek inşaat sektörü açısından inceleme yaptılar.
Dönüşte…
İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu izlenimlerini anlatırken şunu söyledi:
“Köprüyü görüp de etkilenmemek elde değil. İnşaat sektörünün içindeki insanlar olarak çok kıvandık, göğsümüz kabardı.”
Geziyle…
Köprü ve otoyol inşaatı tekniklerindeki gelişimi görünce vizyonlarının genişlediğini vurgulayan Mescioğlu, beton blokların denizde yüzdürülmesinin cok etkileyici olduğu görüşünde.
İMSİAD yönetim kurulu ve üyeleriyle Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi 10 gencin katıldıkları gezide, kullanılan malzemelerin büyük bölümünün Türk imalatı olmasından da mutluluk duymuşlar.
Bu noktada…
Bazı çevrelerin, “Büyük deprem beklenen fay hattına yapılan köprünün ilk depremde yıkılma riski var” iddialarını incelemeleri sırasında dillendirmişler.
Söylediği şu:
“Şantiyede deprem, rüzgar ve gemi çarpması kazalarına karşı köprünün dayanıklılığını gösteren testleri izlettiler. Korku ve kaygıya hiç gerek yok.”