Siyasetin etkileme anlayışı da kendini güncelledi… Meydanlarda slogan ve seçim şarkısı daha etkili

Eskiden… Siyasi partiler seçime hazırlanırken seçim beyannamesi adını verdikleri taahhüt paketleri üzerinde çok çalışırlardı. Vatandaşın o taahhütlere bakarak tercih yaptığı düşünülürdü.
Bu düşünce doğruydu da…
Seçim dönemleri vatandaş siyasi partilerin genel kriterleri ve siyasi performansları kadar, seçim vaatleri olarak ortaya koyduklarını da incelerdi.
Hatta…
Parti vaatleri arasında karşılaştırmalar yapılır, tartışmaların bir kısmı bu karşılaştırmalar üzerinden yürürdü. Oysa şimdi pek öyle olmuyor.
Gerçi…
Yine siyasi partilerin seçim beyannamesi adını verdikleri taahhütler incelemeye alınıyor, fakat bunlar kararı etkileyen ana unsurlar olmuyor.
Nedeni de belli:
Vatandaş artık, yerine getirilmesinden kaygı duyduğu seçim beyannamelerini incelemek yerine, kulağına hoş gelen etkili reklam kampanyaları ve sloganlara daha çok ilgi gösteriyor.
Belki günümüzün sosyal mesaj anlayışı da bunu körüklüyor.
Nitekim…
Geriye dönüp baktığımızda, AK Parti’nin 2009 ve 2014 yerel seçimleriyle 2011 genel seçiminde kulağa hoş gelen, dile dolanıveren seçim şarkıları ve seçim reklamları konusunda çok başarılı olduğunu görüyoruz.
Bugün ise…
7 Haziran seçimine yönelik slogan ve reklam kampanyası hamlesi ilk CHP’den geldi.
O nedenle…
“Milletçe alkışlıyoruz” temalı CHP reklamlarının başladığı günden beri, bu kampanya ile ilgili tartışmalar yaşanıyor.
Hatta…
Çarşamba günü Olay Televizyonu canlı yayınında meslektaşımız Esat Kaplan bu tartışmaları anımsatıp nasıl bulduğumuzu sorduğunda şu cevabı verdik:
Bizim toplumsal kültürümüzde alkışla protesto yok. Oysa Batı ve Amerika kültüründe alkışlı protestonun toplumda çok özel bir yeri var.
Oralarda bu slogan bir anlam verebilir, ama bizim toplumumuz alkışla protesto yönteminden bir mesaj çıkarmıyor.
Dahası…
CHP’nin reklam filmlerindeki bir trafo binasının önünden geçen kedi esprisi de bize göre çok derin mesajlar vermiyor.
Sanki…
Türk seçmeni için değil de, başka kültürlerdeki toplumlar için hazırlandığı izlenimi veriyor ve iğreti duruyor.
Kaldı ki…
Çevremizde yaptığımız sohbetlerde de alkışlı protesto sloganı ve önünden kedi geçen trafo reklamından siyasi anlam çıkarana pek rastlamadık.