Başbakan Davutoğlu kongre için cuma akşamından geliyor

Gerçi… Aday belirleme sürecinde kararın açıklanması uzadığı için spekülatif bir ortam oluştu, ama görünen o ki AK Parti il kongresi öncesindeki dönemi rahat geçirdi.
Listede birinci sırada yer alan Cemalettin Torun’un kongreye tek aday gireceğinin anlaşılmasından sonra da gözler yönetim kurulu listesine çevrildi.
Ancak…
Gördüğümüz kadarıyla, Torun’un adaylığını kolaylaştıran ekip, son iki güne çok rahat giriyor. En azından, ilçe kongreleri öncesinde yaşanan sancılı ve sıkıntılı ortam en korkulan il kongresinde yaşanmadı.
Ne var ki…
Ankara’dan gelen haberler liste konusunda AK Parti Genel Merkezi’nin sıkı bir denetim izleyeceğini gösteriyor.
Nitekim…
İlçe kongrelerinde hem başkan adaylarını belirleyen, hem de yönetime gireceklerin mülakatlarını yapan Bursa Koordinatörü Hacı Turan bugün gelecek ve liste çalışmalarını başlatacak.
Sonunda…
İstişareyle hazırlanacak taslak liste son gün Genel Merkez’e sunulacak,Ankara’nın onayından sonra da kongre salonunda açıklanacak.
Yani…
Torun’la yola devam kararını başından beri hissettiren ve süreci bekleme sıkıntısına karşın kolay yürüten AK Parti Genel Merkezi, yönetim kurulu listesinde söz sahibi olmaya kararlı.
Bu arada…
Kongre hazırlıkları kapsamında Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da bugün akşam saatlerinde Bursa’da olacak.
Sürpriz haber ise dün geldi.
Buna göre…
Başbakan Ahmet Davutoğlu, cumartesi günü saat 11.00’de Atatürk Spor Salonu’nda başlayacak AK Parti İl Kongresi için cuma akşamından Bursa’da olacak.
Karabük programının ardından Davutoğlu’nun saat 23.00 civarında Bursa’ya gelmesi bekleniyor. Başbakan cumartesi günü öğleden sonra da Yalova kongresine katılacak.