Partilerde seçim hazırlığı başladı: Bursa yeniden 2 bölge mi oluyor?

1980 yılında yapılan darbe tüm siyasi partileri kapattı. Yeni anayasanın hazırlanmasından sonra da yeni siyasi partiler kurulmasına izin verildi.
İşte…
1983 yılında partilerin kurulmasıyla başlayan yeni süreç aynı yıl yapılan seçimle sürdü. 1983 yılında yapılan yeni dönemin ilk milletvekili genel seçiminde Bursa 2 seçim çevresi olarak 10 milletvekili seçti.
1987 genel seçimlerinde de Bursa’da 2 bölge uygulandı, ama milletvekili sayısı 11’e yükseldi. Aynı sistem, yani 2 seçim çevresi uygulaması 1991 seçimlerinde de tekrarlandı. Milletvekili sayısı yine 1 arttı ve 12’le yükseldi.
Ardından…
1995 seçimleriyle birlikte Bursa tek seçim çevresi olarak sandık başına gitti ve 14 milletvekili seçti.
Sonrasında…
1999, 2002 ve 2007 seçimlerinde Bursa 16 milletvekili seçti. 2011 genel seçiminde ise Bursa’nın milletvekili sayısı 18’e yükseldi.
Şimdi önümüzde yeni bir genel seçim var. Yasaya göre, 11 Haziran 2015’ten önce yapılmış olması gerekiyor.
Ne var ki…
Yaz olması nedeniyle turizm sezonunun başlaması, kırsal kesimde çiftçiler için hasat zamanı olması, ortaöğretim öğrencileri için nisan sonunda başlayacak TEOG sınavlarının haziran sonuna kadar sürecek olması gibi nedenlerle seçimin erkene alınması gündemde.
Nitekim…
Seçimin nisan ayında yapılmasının düşünüldüğü Türkiye’de ilk kez 11 Ekim 2014 Çarşamba günü bu sayfalarda okundu.
Şimdi…
Nisan ayında yapılacak genel seçime göre partilerde adı konmamış bir hazırlık var. Herkes TBMM’nin aniden toplanıp erken seçim kararı almasını bekliyor, hazırlığını da buna göre yapıyor.
Bir yandan da…
Kulaklar Ankara’da. Çünkü Bursa’nın 1983, 1987 ve 1991 genel seçimlerinde olduğu gibi yine 2 seçim çevresine ayrılması bekleniyor.
Aslında…
Yüksek Seçim Kurulu her yeni yılın başında toplanıp yıl sonunda ortaya çıkan nüfusa göre illerin seçecekleri milletvekili sayısını belirliyor. Nüfuslarına bakarak kimi illerin milletvekili sayısını arttırıyor, kimi illerin milletvekili sayısını da azaltıyor.
YSK bu çalışmayı yine yılbaşının hemen sonrasında yapacak.
Ne var ki…
Bursa’nın nüfus artış hızı, önümüzdeki seçimde milletvekili sayısını 1 arttıracağa benziyor. 19 milletvekili ve üstü ise 2 bölgeli seçim demek.
O bakımdan…
YSK’nın henüz karar almamasına karşın, siyasette genel eğilim olarak Bursa’nın 2 bölgeye ayrılacağı bir seçim için hazırlık yapılıyor.