Keles Kozağacı Vadisi’ndeki 7 köyde CHP sıfır çekti, oyların çoğu AK Parti’ye, kalanı da MHP’ye gitti!

Aslında… Her seçimde özel sürprizler mutlaka olur. Ama bazı sürprizler daha fazla şaşırtır. Bu seçimdeki sürpriz Keles’in son yıllarda Kiraz Vadisi olarak da tanınan Kozağacı Bölgesi’nde ortaya çıktı.
Bilindiği gibi…
Davutlar, Denizler, Durak, Harmandemirci, Issızören, Kaardıç, Yunuslar köylerinden oluşan Kozağacı Bölgesi’nin altında kömür yatakları var.
Enerji Bakanlığı uzun sayılabilecek bir süredir köyleri boşaltarak kömürü çıkarmak ve bölgeye kurulacak termik santral ile de elektrik enerjisi üretmek istiyor.
Kıraç toprakları kendi elleriyle Kiraz Vadisi haline getiren ve meyve bahçeleriyle donatan, en iyi kirazı üretip ihracatçı olan köylüler de bu isteğe karşı çıkıp direniyorlar.
Hatta…
Geçtiğimiz yıl hem Kozağacı ve Keles’te, hem de Bursa kent merkezinde eylemler yaparak kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştılar.
Tüm bu süreçte…
Özellikle TBMM’de köylülerin tepkilerini gündeme getirip kiraz yetiştirilen tarım arazilerinin kurtulmasını sağlamak için iki muhalefet milletvekilinin biraz daha yoğun çabası oldu.
O milletvekillerinden biri CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz diğeri de MHP Bursa Milletvekili ve Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Necati Özensoy’du.
İkisi de…
Ankara’daki görüşmelerde yeraltındaki kömürün çıkarılması için köylerin boşaltılması ve bölgeye termik santral yapılması projesine karşı çıkarak Meclis’teki konuşmalarında sürekli dile getirdiler.
Yine…
Bölgeye sık sık ziyaretler yapıp köylüleri bilgilendirdiler, eylemlere katıldılar.
Nitekim…
Pazar günü sandıkların açıldığı saatlerde CHP İl Başkanlığı’nda karşılaştığımız Bursa Milletvekili İlhan Demiröz en çok Kozağacı sonuçlarını merak ediyordu.
Ne var ki…
Sandıktan çıkan sonuç tam bir seçim sürprizi olduğu gibi, Demiröz için de gerçek bir hayal kırıklığı anlamına geliyor.
Çünkü…
Kozağacı’nda toplam 1.678 seçmen olan 7 köyde Keles Belediye Başkanlığı seçimi için AK Parti’ye toplam 748 oy çıktı. MHP bu 7 köyde toplam 574 oy aldı.
CHP’ye ise hiç oy çıkmadı. Yani, CHP sandıkta sıfır çekti.
Kim bilir…
Belki de Kozağacı köylüleri Keles Belediye Başkanı seçilen AK Parti Adayı Mehmet Teke’ye sorunlarının çözümünde güvendikleri için oyların çoğunu vermişlerdir!