CHP’de Mudanya sorunundan sonra Yıldırım için aday krizi!

CHP İl Başkan Metin Çelik bu hafta Ankara’ya gidiyor. Çantasında ise biri sorun, diğeri krize dönüşen arayış anlamında iki dosya var.
Dosyalardan sorun olanı Mudanya ile ilgili.
Aslında…
Mudanya’da parti örgütünün görüşünün ortaya çıkması için atılan demokratik bir adım var. Yıllar sonra önseçim kıvamında eğilim yoklaması yapıldı ve aday adaylığı için başvuran 7 kişi CHP Mudanya örgütüne soruldu. Bu oylama sonunda Hayri Türkyılmaz ilk sırayı aldı.
Ancak…
Parti üyesi olmamasına, aday adaylığı başvurusu da yapmamasına karşın Mudanya’nın eski belediye başkanı Erol Demirhisar’a önemli oranda oy çıktı.
Bu da beraberinde bazı tartışmaları getirdi.
Üstelik…
Mudanya’dan başlayan spekülasyonlar Bursa’da biraz daha yükseldi. CHP Genel Merkezi de bunlardan etkilenince Mudanya’da arayışlara girdi. Hatta bu nedenle Hayri Türkyılmaz, Erol Demirhisar ve Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk’ün halka sorulduğu Mudanya özel anketi bile yaptırdı.
Fakat…
Eğilim yoklamasının üzerinden 1.5 ay geçmesine karşın CHP’de Mudanya için bir karara varılamadı.
İl Başkanı Çelik bu hafta Ankara ziyaretinde, öncelikle Mudanya sorunu için Genel Merkez’de görüşmeler yapacak ve çözüm arayacak.
Çözüm de…
Muhtemelen anket sonuçlarıyla eğilim yoklaması arasında kurulacak bağ olacak.
Çelik’in gündemindeki ikinci dosya ise Yıldırım olacak.
Çünkü…
Aday adaylığı için yalnızca Ergün Özçelik’in başvuru yaptığı (o da cuma günü kalp ameliyatı oldu) Yıldırım’da başlangıçta ağırdan alma düşüncesinde olan CHP şimdilerde adı konmamış bir arayış krizi ile karşı karşıya.
Bir ara…
Gündeme İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Şahin geldi. Öneriye Şahin’in sıcak bakacağını düşünen partililer ikna edebileceklerini düşündüler, ama olmadı.
Gelinen noktada…
CHP Yıldırım için Ayşe Şahin dosyası artık kapandı.
Bununla birlikte…
Aday bulunamaması halinde görevden kaçmayacağını söyleyen Ramazan Altunöz var. 1999-2004 döneminde DSP’den seçilerek Yıldırım Belediye Başkanlığı yapan Altunöz’ün hafta sonu yakın çevresine Genel Merkez’den telefon beklediğini ve her an Ankara’ya çağırılabileceğini söylediği anlatılıyor.
Böyle bir süreçte…
CHP Yıldırım İlçe Başkanı Güner Aklan’ın adı da aday olabilecekler arasında gündeme geldi. Ancak Yıldırım’da bazı çevreler bunu desteklerken, CHP’nin yapısal özelliklerinden kaynaklanan nedenlerle sıcak bakmayanların sayısı da az değil.
İşte…
Bu iki sorunlu dosya bu hafta CHP İl Başkanı Metin Çelik tarafından Ankara’da masaya konacak ve çözüm için görüş alışverişi yapılacak.