Büyükşehir ve 7 ilçe devam ediyor… AK Parti’deki ön değerlendirme kulisi Bursa’yı heyecanlandırdı!

Aslında… Her seçim dönemi böyle olur. Özellikle aday belirleme süreçleri başladığında Ankara’dan sürekli kulis haberleri gelir. Kimi birinci ağızdan duyduğunu söyler, kimi bağlantılı olduğu kaynaklara güvenir, kimi iddialı tahminler yapar.
O bakımdan…
Seçim yaklaşırken, adaylık için başvurularda yaşanan yoğunluğun yerini, aday belirleme süreçlerindeki kulis kargaşaları alır.
Yine öyle oluyor…
Hemen her gün, AK Parti’deki adaylık değerlendirmelerine yönelik olarak Ankara’dan haberler geliyor. Gerçi bunlara Ankara’dan gelen haberler demek de pek doğru değil. Çünkü kesin bilgi değiller ve o nedenle de kulis söylentisi olmaktan öteye değerleri yok.
Yani…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkıp da açık açık söyleyinceye, ya da AK Parti Genel Merkezi’nden açıklama yapılıp “İşte adaylarımız” denilinceye kadar Ankara kaynaklı her bilgiyi kulis söylentisi olarak kabul etmek gerekiyor.
Ama…
AK Parti’de aday adayı dosyalarının masaya konduğu ve ilk değerlendirmelerin başladığı da sır değil.
İşte…
O ilk toplantıya, ya da daha değişik bir ifadeyle söylemek gerekirse ön değerlendirme toplantısına ithafen dün Bursa’ya ulaşan ve AK Parti teşkilatlarında heyecana yol açan bir kulis söylentisi var.
Bu kapsamda…
Yapılan ön değerlendirme toplantısında öncelikle Büyükşehir adaylığının ele alındığı ve Recep Altepe ile yola devam konusunda prensip kararı çıktığı dilden dile dolaşıyor.
Yanı sıra…
Osmangazi’de Mustafa Dündar’la, Yıldırım’da Özgen Keskin’le, İnegöl’de Alinur Aktaş’la, Mustafakemalpaşa’da Sadi Kurtulan’la, Gemlik’te Refik Yılmaz’la, Kestel’de Yener Acar’la, Orhaneli’nde İrfan Tatlıoğlu ile devam edilmesi yönünde de toplantıda görüş ortaya çıktığı konuşuluyor.
Yani…
Ankara’dan Bursa’ya ulaşan ve teşkilatı heyecanlandıran kulis söylentisine göre, ön değerlendirme toplantısında Büyükşehir ve 7 ilçede aynen devam kararı üzerinde duruluyor.
Ayrıca…
Ön değerlendirme toplantısında, Orhan Özcü’nün aday olmadığı Gürsu’da Cüneyt Yıldız ve Harmancık’ta ise Mustafa Çetinkaya’nın yerine İl Genel Meclisi Üyesi Yılmaz Ataş adlarının öne çıktıklarına dair söylentiler de var.
Aynı söylentide…
Nilüfer, Karacabey, Mudanya, Orhangazi, İznik, Yenişehir, Keles, Büyükorhan’da ise kamuoyu araştırması yapılacağı dillendiriliyor. Hatta, bazı ilçelerde anketlerin dün başladığı bile söyleniyor.
Sonuç olarak…
Başta da vurguladığımız gibi, bunların tamamı kulis söylentisi özelliği taşıyor ve kesinleşmiş bir durum yok. Kesin sonuç Başbakan Erdoğan ya da AK Parti Genel Merkezi açıkladığında öğrenilecek.
Ama dün Bursa kulislerini heyecanlandırdığı bir gerçek.