Yoldaki kabusla ortaya çıkan sorun: Geçit’teki köprüye bir şey olsa, Mudanya ulaşılamaz hale gelir!

Mudanya Yolu’nun yenilenmesi çalışmaları başlarken 8 ayda bitirilmesi hedefleniyordu. Ama iki kış, iki de yaz geçti yol hala bitirilemedi.
Gerçi…
Şimdilerde işin sonuna gelindiği anlaşılıyor ama yaşanan trafik sıkışıklığı herkesi canından bezdiriyor.
Geçen hafta…
Bademli Köprülü Kavşağı altındaki asfaltlama nedeniyle Mudanya Yolu’nda ulaşım resmen felç olmuş, araç kuyruğu Korupark önüne kadar uzamıştı.
Dün sabah…
Mudanya’dan kent merkezine gelirken, Bademli Köprülü Kavşağı’ndan Geçit’teki dere üzerinde bulunan köprüye kadar olan bölümün asfaltlandığını gördük.
Mudanya’ya gidiş yönü asfaltlanıyordu ama ulaşım daha sabah saatlerinde iki tarafta birden şişmişti.
Saat 17.30 civarı da Sadak Gençosman arayıp müjdeyi verdi:
“Bu tarafa doğru hiç gelme, geleceksen de kendine başka yol bul! Çünkü Korupark’ın önünde hareketsiz bekliyorum.”
Sorun tam da bu noktadan kaynaklanıyor.
Gerçi…
Yalova Yolu’ndan girip Nilüfer Köy’den geçerek Mudanya Yolu’na çıkmak, ya da Kurşunlu üzerinden dolaşarak Mudanya’ya gitmek mümkün ama insanlar yola çıkarken oradaki sorunu bilemedikleri için trafiğe yakalanıyorlar.
O nedenle…
Şu gerçeği göz ardı etmemek gerekiyor:
Ana yol güzergahında Bursa-Mudanya ulaşımı Geçit’teki derenin üzerinde bulunan köprüye mahkum.
Dün o köprüde asfalt çalışması olduğu için ulaşım durdu. Allah korusun, köprüye bir şey olursa Mudanya’ya ulaşım tam kesilecek.
Oysa…
Mudanya ulaşımını Geçit’teki köprüye mahkum kalmaktan kurtarmak için alternatif var. Bu sütunların okurları o alternatifi de 30 Aralık 2012 günü Ali Mollasalih’in önerisi olarak okudular.
O yazıda…
Bademli’de köprülü kavşak yapımının başlaması nedeniyle Mudanya Yolu’nun yine geçit vermez hale gelmesi üzerine Mollasalih alternatifi gösterirken önce soruna dikkat çekmişti:
“Mudanya Yolu üzerinde, Geçit’le Bademli arasındaki köprü Nilüfer’in iki tarafını birleştiren tek nokta olduğu için tüm araçlar buradan geçmek zorunda kalıyor.”
Sonra da alternatifi göstermişti:
“Hasköy Yolu’nda, Balat’la bağlantı sağlayan eski bir köprü var. Bu köprü rehabilite edilirse, hem bugünkü gibi yol ve kavşak inşaatı durumlarında, hem de yaz dönemlerindeki yoğunlukta Mudanya Yolu’nda önemli bir alternatif oluşturur.”
Tablo ortada…
İstanbul’a açılan deniz kapısı haline geldikten sonra önemi ve yoğunluğu daha da artan Mudanya Yolu’nda ulaşımı alternatifsiz bırakmamak gerekiyor.
Ali Mollasalih’in önerisini destekliyoruz. Bir an önce de yapılmasını bekliyoruz.

İlgili Reklamlar