Ticaret Borsası’ndaki krizi Seçim Kurulu çözdü ve 3 üye düşürüldü

Gerçi… Bir çevre tarafından bekleniyordu ama Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı, Bursa Ticaret Borsası seçimleri için tam bir şoka yol açtı.
Çünkü…
7 Mayıs’taki seçimler öncesi eski başkan Rıza Aydın tarafından, seçime giren 3 kişiden ikisinin üyelik koşullarını taşımadığı, 1’nin ise üye olmadığı itirazı Osmangazi İlçe Seçim Kurulu tarafından da, İl Seçim Kurulu tarafından da kabul edilmemişti.
Ne var ki…
YSK’nın verdiği kararla Aydın’ı haklı bulurken, Osmangazi İlçe ve Bursa İl Seçim Kurulu kararlarını da ortadan kaldırıyor.
Biz de…
Dünkü yazımızda, Ticaret Borsası Meclisi’ndeki üye dağılımının 11-7 yeni başkan Özer Matlı lehine olduğunu anımsatıp, 3 kişinin üyelikleri düştüğünde “tablonun 10-8 Rıza Aydın lehine” değişebileceğini yazdık.
Kendi şirketi Matlı Yem için seçime giremeyeceği kararı verilen Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı’nın Uzay Pastanesi temsilcisi olarak seçilmesi nedeniyle bir sorun yaşamayacağını da vurguladık.
Gelen yankılardan anladığımız kadarıyla Bursa kulislerinde de YSK kararı geniş yer buldu. Öğle saatlerine kadar da “Bundan sonra ne olur?” tartışmaları yapıldı.
Fakat…
Osmangazi İlçe Seçim Kurulu dün öğleden sonra, YSK kararıyla Bursa Ticaret Borsası’nda çıkan krizi sona erdirdi.
Çünkü…
İtiraz konusu olan 3 kişi hakkında “seçildikleri tüm görevler ve sorumluluklardan düşürme kararı” verildi.
Bir…
Ticaret Borsası 3. Komite’den seçilen Abdi Avcı’nın yönetim kurulu üyeliği, Meclis üyeliği ve TOBB delegeliği düşürüldü.
Yerine, yönetim kuruluna yedek listeden Hakan Kırmızıay getirildi. Borsa Meclisi için de Avcı’nın yerine Coşkunoğlu Gıda geldi.
İki…
5. Komite’den seçilen Alagöz Tarım’ın Meclis üyeliği düşürüldü, yerine Üçler Tohum Gıda Hayvancılık geldi. Sercan Alagöz’ün yönetim kurulu yedek üyeliği ve TOBB delegeliği de iptal edildi.
Üç…
7. Komite’den giren Matlı Yem’in Meclis üyeliği iptal edildi. Firmayı temsilen Ticaret Borsası Meclis Üyesi olan İlker Birgül’ün yönetim kurulu yedek üyeliğiyle TOBB delegeliği de düşürüldü. Yerine ise Bafra Pirinççilik geldi.
Bu arada…
TOBB delege listesinden çıkarılan İlker Birgül, Sercan Alagöz ve Abdi Avcı’nın yerlerine ise Ahmet Korkmaz, Ahmet Çavdar, Reşat Akay yeni durumda TOBB delegesi oldular.


Özer Matlı: Sıkıntı yok

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı dün öğle saatlerinde aradı. “Üyeliği düşürülen arkadaşlarımızın yerine bizim yedeklerimiz gelir, sıkıntı yok” dedi. Zaten Osmangazi İlçe Seçim Kurulu da öğleden sonra böyle bir karar verdi.
Bununla birlikte…
Matlı’nın da Rıza Aydın dönemini incelemeye alacağı izlenimi edindik. İtiraz edildiği için eski hesaplar açılırsa neler olur bilemeyiz ama Borsa’da kolay bitmeyecek bir kavgaya dayalı farklı süreç başlıyor gibi.