Eski milletvekili ve Fahri Konsolos Korkmaz: Türkiye’nin desteğini alamayan Bulgaristan’da ayakta kalamaz

Bulgaristan’daki milletvekili genel seçimleri için pazar günü Bursa’da da sandık kurulacak ve Bulgaristan pasaportu sahibi 25 bini aşkın vatandaşımız oy kullanacak.
Bu, ilk kez yapılmıyor. Önceki seçimlerde de Bursa ile birlikte Türkiye’nin bazı illerinde oy kullanılmıştı.
Fakat…
İlk kez bu seçimde Türkiye’de yaşayıp Bulgaristan seçimine oy kullananlar için ezber bozuldu.
Çünkü…
Yıllardır Bulgaristan’da yaşayan Türkleri temsil ettiği için oy verilen Hak ve Özgürlükler Hareketi ilk kez eleştiriliyor ve karşısında yeni bir Türk partisi var: Hürriyet ve Şeref Halk Partisi.
Ne var ki…
İktidar partisinin temsilcileri doğrudan HÖH’e karşı HŞHP’yi destekleyince “Göçmenleri bölme operasyonu” gibi bir algı oluştu.
İşte…
O algıyı, bu konuda tarafsız olmasının yanında; Bursa’da 7 yıl Bulgaristan Fahri Konsolosu olarak görev yapan, TBMM’de 7 yıl Bulgaristan Dostluk Grubu Başkanlığı görevini yürüten, halen de Balkan Siyaset Kulübü üyesi olan DSP Bursa eski Milletvekili Hayati Korkmaz’a sorduk.
Şunu söyledi:
“AK Parti temsilcisi olarak Bursa Milletvekili Sayın Mustafa Öztürk’ün girişimlerini ve açıklamalarını izliyorum. Yolu doğru, ama yöntemi hatalı.”
Ardından…
“Bu konu partiler üstü bir konu” dedi ve devam etti:
“90’lı yıllardan sonra Bulgaristan’daki Türkler için fırsat doğdu. Türkleri temsil eden parti, Türkiye’nin de desteğiyle iktidar oldu. Fakat hiçbir sorun çözülmedi. Hatta HÖH lideri Ahmet Doğan 12 yıldır Ankara’ya gelmedi.”
Şunu vurguladı:
“Türkiye’nin desteğini alamayan bir parti Bulgaristan’da ayakta kalamaz. Yeni partiye şans vermek lazım. Sorunları çözebilmek için yeni bir fırsattır.”