Bakan Faruk Çelik’ten Siyaset Okulu’nda çarpıcı yorum: Siyaset sorunları torunlara bırakmama sanatı

Yıllardır… Faruk Çelik’i siyasetçi kimliğiyle izliyoruz. Katıldığı toplantılarda, kongrelerde, törenlerde, hatta mitinglerde yaptığı konuşmaları defalarca dinledik.
Gözlemimiz şu:
Dinleyen kitlenin özelliklerine göre konuşmasını kurgular, mesajlarını da ona göre verir.
Siyasi ortamlarla genel ortamlarda, dahası  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak bulunduğu ortamlarda bunu hissettirir. Yerine göre akademik konuşur, yerine göre siyaset yapar.
Nitekim…
Cumartesi günü, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Hükümet ve Liderlik Okulu bünyesinde bu yıl dokuzuncusunu düzenlediği Siyaset Okulu’nda dinlerken tüm bunlara bir kez daha tanık olduk.
Çünkü…
Çelik alışılmış siyaset konuşmalarının dışına çık özel mesajlar verdi.
Hem Türkiye’nin siyaset tarihini anlatıp demokratik haritasını çıkardı, hem dönüm noktalarına değindi, hem bugünün değerlendirmesini yaptı, hem Bakan olarak sorumluluğunu üstlendiği çalışma yaşamı ile ilgili bilgi verdi.
Bunları söylerken şu noktayı da özellikle vurgulamak gerekiyor:
Bu tür ortamlar, yani üniversiteler bünyesinde ve siyasetçilerin eğitimine açık ortamlar genelde muhalif yapı sergilerler. İzlemimize göre cumartesi günü de salonun genel yapısı Çelik’in temsil ettiği siyasi misyondan çok farklı bir bakışa sahipti.
Ama…
Konuşması bittiğinde herkesi etkileyen açık sözlü ve samimi siyasetçi olarak salondan ayrıldı.
Ayrılırken de…
1.5 saatlik konuşmasında verdiği mesajların yanında, siyaset eğitimi için salonda bulunan katılımcılara siyasetin hedefini gösterirken taşın altına eli uzatma çağrısı yapan mesajını bıraktı:
“Siyaset, sorunları torunlara bırakmama sanatıdır.”
Gördüğümüz kadarıyla, cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş Kampusu’na damgasını vuran mesaj da bu oldu.


Çelik’ten “ehil siyaset” yorumu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik konuşmasında siyaset üzerine değerlendirmeler yaparken “sorunlu siyasetçi-sorumlu siyasetçi” tanımını tekrarladı ve sorumlu siyasetçilerin sorun çözdüklerini vurguladı.
Ardından da şunu ekledi:
“Siyaset ehil olmayan ellerde hezimete, ehil ellerde ise hizmete dönüşür.”