Siyaset sürpriz bekliyor… AK Parti’nin önceliği seçim değil, referandum hazırlığı

Geçtiğimiz hafta… AK Parti İl Yönetim Kurulu’nda küçük çaplı bir görev değişikliği oldu. İsmail Hakkı Edebali’nin son iki seçimde üstlendiği Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevini Abdullah Duman üstlendi.
Onun yerine de, Medya Tanıtım Başkanlığı görevine Ömer Demir geldi.
Dün…
Demir ve Duman’ın yeni görevleri nedeniyle planladıkları medya ziyaretine, Demir’le birlikte çalışacak olan Medya Tanıtım Başkan Yardımcısı Hüseyin Ömer Aybar da katıldı.
Ama…
Sürprizi AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın yaptı. AK Parti heyetinin Olay’ı ziyaretine Yalçın da sürpriz yapıp katılınca, doğal olarak sohbetin boyutu değişti ve büyüdü.
Açıkça söylemek gerekirse…
Konuklarımızla çok keyifli bir sohbet yaptık. Hem Bursa’yı, hem siyaseti, hem seçimi konuştuk. Daha çok da Bursa vizyonu üzerinde durduk.
Özellikle…
Yerel seçime 14 ay kala e bazı siyasi partiler seçim startı hazırlıkları yaparken AK Parti’nin seçim gündemini merak edip sorduğumuzda Yalçın net bir cevap verdi:
“Seçim için başlamış hazırlıklarımız elbette var. Ama bizim önceliğimiz yerel seçim değil. Çünkü AK Parti olarak önce anayasa referandumu bekliyoruz. O nedenle önceliğimizi referanduma verdik.”
Şunu vurguladı:
“Bizim kendi aramızda SKM dediğimiz Seçim Koordinasyon Merkezi bir yıl önceden kurulmaz. Ama biz bir yıldan da fazla süre kala SKM’yi kurduk. Çünkü, her an referanduma hazır olmak istiyoruz.”
Bir de mesaj verdi:
“Geçen seçim uyguladığımız elektronik takip sistemi çok yararlı oldu. Hangi çalışma ekibinin hangi mahallede olduğunu sistem sayesinde anında takip edebildiğimiz gibi, raporlarına da anında ulaştık. Başarılı olduğumuz ve Türkiye’ye örnek gösterilen sistemimizi daha da geliştirerek sürdüreceğiz.”


Balkanlarda dostluk rüzgar

AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın geçen hafta Balkan ülkeleri il başkanlarını Bursa’da bir araya getirerek çok farklı siyaset projesine imza attı.
Bir araya gelmeyen Yunanistan ve Makedonya’nın ilk kez Bursa’da aynı masaya oturduklarına dikkat çeken Yalçın, kendi ülkelerinde görüşemeyenleri de buluşturduklarını söyledi.
Zirve gelecek yıl Üsküp’te.