Ana hedefi tarımı korumak olan yeni Çevre Düzeni Planı için Milletvekili Demiröz’den 5 soru, 1 öneri!

Bursa’nın anayasası olacak yeni vizyon planın 2 yılı aşkın süren çalışma sonunda Büyükşehir Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi’nde görüşülmek üzere komisyonlara geldiğini 30 Kasım günü bu sütunlardan duyurduk.
Cumartesi günü de…
Planın yeni sanayiye karşı çıkarken tarımsal sanayiye destek verdiğini ve bunun yansıması olarak da İstanbul’un sanayi gönderme hedefine karşı 4 ilçenin özel koruma altına alındığını aktardık.
İşte…
O planın ayrıntılarıyla ilgili olarak CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz aradı.
Demiröz,
siyaset öncesi Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı olarak yıllarca görev yaptı, hatta Erdem Saker’in başkan, Orhan Taşanlar’ın da vali olduğu süreçteki 2020 yılı hedefli plan çalışmalarına katıldı.
Dün de…
“2030 hedefli yeni vizyon plan çalışmalarına katılamadığı için üzgün olduğunu”
söyleyerek başladı, emeği geçen herkesi kutladı ve 5 kritik soru paylaştı:
Bir…
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu planı aynen onaylayacak mı, yoksa lejantını değiştirip kendisi yapmış gibi mi onay verecek?”
Kaygısı şu:
“Plan yapmak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevi. 2023’te planın değiştirildiğini gördük. Bütçe görüşmeleri sırasında Sayın Bakan’a da ‘Arkadaşlar bu kadar emek veriyor, yok mu sayacaksınız?’ diye sordum.”
İki…
“2023 hedefli plan hazırlanırken, değişiklik yapılmaması kararı alınmıştı. Ama bu değişiklikler devam ediyor. Acaba 2030 planında yargıda olan Besob, Kotiyak, İnegazi, Yenişehir Çimento, Kozağacı Vadisi gibi tarım arazisi alanlar nasıl işaretlendi?”
Kaygısı şu:
“Yargıda olan tarım alanları sanayi alanı olarak işaretleniyorsa yanlış.”
Üç…
Planla ilgili gelişmeyi aktarırken yaptığımız “İstanbul’un sanayi gönderme planını önlemek için Bursa kendi planında 4 ilçeyi özel korumaya aldı” yorumuna aynen katılıp şunu sordu:
“1/25000’lik Orhangazi-İznik Planı var. Burada tarım alanlarında 500 metrekare olan tarımsal depo izni yüzde 25’e çıkarıldı. Yani, 100 dönüm yeriniz varsa 25 dönüme kapalı tarımsal depo yapabilirsiniz. Acaba planda bunlar önlenebilecek mi?”
Kaygısı şu:
“Orhangazi’ye girerken ovadaki tarımsal depoların nedeni bu yüzde 25’tir. Bu planda bunlar önlenemezse, tarımsal depoların hepsi İstanbul’un sanayi gönderme planıyla örtüşür.”
Dört…
“İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun Uluabat geçişinde yol gölün kuzeyine alındı. Toplulaştırmayla da otoyola gerekli araziler kamulaştırmasız elde ediliyor. 2023 planında her türlü değişikliği yapan ilgililer, bu durumu 2030 planına neden işlemiyorlar?”
Kaygısı şu:
“Yeni planı bilmiyoruz. Yargıya gidecek olanlar neye göre başvuru yapacaklar? Karayolları Genel Müdürlüğü kurnazlık yapıyor. Plana işlenirse askıya çıkar, Odalar da yargı hakkını kullanabilir.”
Beş…
“2023 planındaki ova koruma protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı’nca imzalanmadığı için ova korunamadı. Ovayı nasıl koruyacaksınız?”
Kaygısı şu:
“Bugün Büyükşehir yönetimi ovayı, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen şekilde çit çekerek korumaya çalışıyor. Yasa ve plan varken çit olur mu?”
Soruların ardından…
Milletvekili Demiröz
önerisini de açık yüreklilikle dile getirdi:
“Bursa, İnegöl, Yenişehir, Karacabey, Mustafakemalpaşa ovalarını gerçekten korumak istiyorsak 5403 sayılı yasa gereği tarım potansiyeli büyük ova koruma alanı içine alalım. Ayrıca, ova koruma protokollerine de süre verelim.”