Soylu’nun rozet taktığı sürpriz törende Harun Akın ikinci kez AK Parti’ye girdi, Mollasalih ise düşünüyor

Siyaset hem zirvede hem de yerelde çok özel bir süreçten geçiyor. Bu özel süreci başlatan da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan oldu.
30 Eylül’de yapılacak AK Parti kurultayında yeni bir parti vitrini oluşturmak ve merkez sağı birleştirmek hedefiyle hareket eden Erdoğan önce HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’u davet etti.
Gerçi…
Kurtulmuş bu daveti HAS Parti’nin kurulları ve il başkanlarıyla görüşüp tartışıyor ama AK Parti’ye geçeceği belli.
İkinci çağrı…
Mehmet Ağar’dan sonra Demokrat Parti Genel Başkanlığı yapan genç siyasi liderlerden Süleyman Soylu’ya geldi.
İki yıl önce referandumda “evet” oyu için il il gezerek çalışan Soylu da, Erdoğan’la görüşmesi sonrasında AK Parti’ye geçeceğinin sinyalini vermişti.
Bu ortamda…
Bursa’da gözler Soylu’nun genel başkanlığı döneminde Genel Başkan Yardımcısı olarak en yakınında yer alan 3 isimden biri olan Harun Akın’a çevrildi.
Aslında…
Adalet Partisi Gençlik Kolları’nda siyasete başlayan, Doğru Yol Partisi’nde ilçe ve il yönetim kurullarında görev alan Harun Akın, 1994 yerel seçimlerinde DYP İl Başkanlığı yaptı.
Ardından…
2002 genel seçimleri öncesinde AK Parti’ye geçti ve milletvekili adaylığı için önseçime girdi. Üstelik, 100’e yakın aday adayı arasından 9. çıktı.
Ama listede yer bulamadı.
Sonrasında koşullar Harun Akın’ı yeniden DYP’ye taşıdı ve ikinci kez il başkanı oldu. Süleyman Soylu’nun DP Genel Başkanlığı döneminde ise genel başkan yardımcılığını üstlendi.
2010’da 12 Eylül referandumu için birlikte çalışınca ama Hüsamettin Cindoruk yönetimince DP’den ihraç edildiler. Akın karara Yüksek Haysiyet Divanı’nda yaptığı itirazla partiye döndü.
Son DP kurultayında Bursa delegeleri arasında Harun Akın da vardı.
Son gelişmeleri konuşurken, Akın her zamanki gibi, lafı hiç dolandırmadan cevap verdi:
“Biz Sayın Süleyman Soylu ile birlikte siyaset yaptık, referandum için birlikte çalıştık, birlikte ihraç edildik, birlikte dava edildik. O yüzden şimdi yine birlikte hareket edeceğiz.”
Son noktayı koydu:
“Sayın Soylu’nun kararı bizim kararımızdır. Dolayısıyla o ne derse öyle olur.”
Nitekim…
Önceki gece yarısı Soylu’dan gelen telefonla Harun Akın ve onun durumunda olan bir grup arkadaşı hemen yola çıktılar, dün sabah da Ankara’da oldular.
Soylu
dün yapılan AK Parti Genişletilmiş Grup Toplantısı’nda AK Parti’ye girerken, genel başkan yardımcılığını yapan Bursa’dan Harun Akın da AK Partili oldu.
Ayrıca…
DP’nin Soylu dönemindeki genel başkan yardımcılarından Tahir Alan, Nevzat Ceylan gibi genel başkan yardımcılarıyla eski GİK üyeleri Doç. Dr. Faruk Bilir, Doç. Dr. Sabri Erdil, Mesut Cesur, Ali Aygören, Yılmaz Menderes, Onur Gözen ve eski gençlik kolları genel başkanı Fatih Çavuşoğlu da dün AK Parti’ye geçtiler.
Buna karşın…
Son dönem renkli eylem ve kent siyasetine yönelik farklı çıkışlarıyla Bursa siyasetine damgasını vuran HAS Parti İl Başkanı Ali Mollasalih henüz AK Parti’ye geçip geçmeme yolunda bir karar vermedi.
Çünkü, “gelişmeleri biraz daha izleyip gözlemlemeyi” arzu ediyor.