Büyükşehir’le TCDD hızlı tren için buluştu, güzergâh ve istasyon yerleri konuşuldu

Aslında… Bu ilk buluşma değil. Çünkü daha önce hem kısa adı DLH olan Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nün teknik ekipleri, hem de TCDD kısa adıyla bilinen Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nün ekipleri hızlı tren güzergâhıyla ilgili çalışma yapmak üzere Bursa’ya geldiklerinde Büyükşehir Belediyesi teknik birimleriyle masaya oturdular.
Fakat…
Bugüne kadarki en üst düzeyde ve en kapsamlı görüşme önceki gün Ankara’da gerçekleşti.
Toplantı için…
Bursa’dan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Murat Uşun ile birlikte teknik bir ekip Ankara’ya gitti. TCDD kanadından ise hızlı tren inşaatı ve projeyle ilgili birimlerinden daire başkanları katıldılar.
Görüşmede…
Büyükşehir ekibi, daha önce değişik kamu kurum ve kuruluşlarıyla Bursa’daki sivil toplum örgütleriyle yapılan toplantılarda olduğu gibi, çalışmaları süren 1/100 bin ölçekli planla ile ilgili bilgiler verdiler. Planın önceliklerini ve hedeflerini tüm ayrıntılarıyla ortaya koydular.
Bu noktada…
Ulaşım ve özellikle de hızlı tren güzergâhının plan hedeflerindeki pozisyonları üzerinde durdular. Büyükşehir’in bu konudaki bakışı ve önerilerini sıraladılar.
Bunun karşılığında da…
TCDD teknik birimlerinin hızlı tren güzergâhı ve istasyon yerleriyle ilgili yürütülen çalışmaları öğrendiler, ayrıca TCDD’nin önerilerini dinlediler.
Büyükşehir ve TCDD teknik birimlerinin önceki gün gerçekleşen Ankara Zirvesi’nde bazı farklılıklar da ortaya çıktı.
Örneğin…
Proje ve güzergâh çalışmalarının bugüne kadar olan bölümüyle ilgili bilgi veren TCDD teknik birimleri, Kazıklı İstasyonu’nun projeden çıkarıldığını söylediler.
Gerçi…
Bu konu başından beri Büyükşehir tarafından dile getirildiği için zaten böyle olması gerekiyordu.
Ama…
Daha önce yapılan teknik çalışmalar sırasında işaretlendiği için bugün iptal edildiği söylenen Kazıklı İstasyonu’nun istasyonun 100 binlik plan taslağında yer aldığı görüldü.
Aynı şekilde…
Çevre Yolu kenarına çekilen güzergâhın plan üzerinde de işlenmesi için proje mutabakatı sağlandı.