Bursa turizmi için doğru hedef, doğru yol

Son dönemde… Bursa turizmi için çok özel projeler gündeme geliyor. Bu projeler arasında turizm açısından Bursa’yı cazip kılacak düşünceler var.
Ağırlıklı olarak da kültür turizmi üzerinde duruluyor.
Gerçekten de…
Bursa denizi, kumu, güneşi turist getirebilecek bir sahil kenti değil. Bir tarih kentinde yaşıyoruz ve önceliğimiz kültür turizmi ile bunu dünyaya pazarlayabilmek.
Avrupa’da sırf kalesi nedeniyle turizm merkezi haline gelen kentler var. Bursa kendi eliyle yok ettiği surları ve kalesini şimdi yeniden yapmaya çalışıyor.
Kent dokusunu da bu hedefe uygun hale getirebilmek için projeler geliştiriliyor.
Ne var ki…
Bursa’nın kültür turizminde çok büyük bir rakibi var: İstanbul. Kabul etmeliyiz ki, bizim burada turistlere sunacağımız tarih ve kültür unsurlarının fazlası İstanbul’da.
O nedenle…
Kültür turizminde öncelikli kent haline gelebilmemiz için uzun bir sürece gereksinimimiz var.
Kaldı ki…
Bugünün turizm organizasyonlarına baktığımızda, kültür turizmiyle ülkemize gelen Batılı yani Avrupalı turistlerin harcama konusunda ellerinin sıkı ve çok disiplinli olduklarını görüyoruz.
Oysa…
Bugün pek çok kişinin burun kıvırıp dudak büktüğü Arap turistler yemeyi ve alışverişi çok seviyorlar. Bursa’da hangi alışveriş merkezine gidilse çok sayıda Arap turistler karşılaşılıyor.
Bu da…
Bazılarımız küçümsese bile Arap turistlerin para bıraktığı ve kent ekonomisi için daha yararlı olduğu anlamına geliyor.
İşte…
Bursa Valisi Şahabettin Harput da bu gerçeğin farkında ve uzunca süredir Arap ülkeleriyle Bursa için temaslar kuruyor. Daha çok Arap turist gelmesi için çaba harcıyor, yurt dışı gezilere gidiyor.
Nitekim…
Bursa Hava Yolları’nın açıklandığı basın toplantısında, uçuş rotasının Arap ülkeleri olduğunu açıkladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez, Müsiad Başkanı Hasan Çepni de destekliyorlar.
Yıllar önce…
Sönmez Holding’in bu kente bir armağanı olarak Bursa-İstanbul arasında uçan Bursa Hava Yolları yıllar sonra Ortak Girişim Grubu ile geri dönüyor.
Çünkü…
Turizmde daha fazla isteyen bir kentin önce ulaşım sorunu olmamalı. Unutmayalım ki turizm için öncelik hava yolunda.
Hele…
Uçuş önceliğinde Cidde başta olmak üzere Arap ülkelerinin yer alması, Bursa’ya daha çok Arap turist gelmesi ve kent ekonomisine daha yüksek katkı sağlanması demek.
O bakımdan…
Bursa için kısa vadede Arap turistlere yönelinmesi doğru bir hedef. Bunun için Bursa Hava Yolları’nın kurulması da doğru bir yol.