Çalışma yaşamı yeniden şekilleniyor… Bakan Çelik söz verdiği 6 yasadan 4’ünü çıkardı, 1 yasa Meclis’te

Televizyonda önceki sabah haberleri izlerken gördük… İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası sabaha karşı saat 04.00’te TBMM’de kabul edilmiş.
Ekranda…
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yasayı anlatıyordu. Yüzünde de mutlu bir ifade vardı.
Nasıl olmasın ki…
Sözünü verdiği 6 yasadan 4’ünün çıkmasını sağlamış. Bir yasa Meclis gündeminde. Bu temposuyla, Meclis’ten en çok yasa geçiren Bakan olmuş.
Üstelik…
İşçisinden işverenine, çalışan sendikasından patron örgütlerine, kurumlardan Oda’lara çok geniş ve çok etkili alanda kritik yasalar çıkarmasına karşın, hiçbirinde sorun yaşamamış.
Yani…
Bugüne kadarki görüntüleriyle en uzlaşmaz tarafları, en zor konularda bir araya getirip en kolay uzlaşmayı sağlamış.
Yasalarını önce sosyal taraflar olarak tanımladığı ilgili tüm kesimlerle uzlaşarak, sonra da Meclis’te grubu bulunan siyasi partiler arasında uzlaşma sağlayarak çıkarmayı başarmış.
Zaten…
Yıllardır tanıdığımız, izlediğimiz Faruk Çelik’in karakteristik siyaset özelliği bu. Ele aldığı her işte, attığı her adımda önce diyaloğa sonra da uzlaşmaya önem veriyor. Herkesi dinliyor, herkesin görüşünü önemsiyor.
Böyle bir tempoda…
Bir ayağı Ankara’da çalışma yaşamına yönelik yasa ve mevzuat düzenlemelerinde, bir ayağı ise yeni seçim çevresi olan Şanlıurfa’da.
Arada Bursa’ya da geliyor elbette. Ama bu gelişlerini önceden kimseye haber vermeksizin, sessizce yapmaya özen gösteriyor.
Nitekim…
Geçen hafta sonu Bursa’da ailesinin yanındaydı.
Bunları düşününce, akşam vakti telefonu çevirip aradık. Yine sessizce Bursa’ya doğru gelirken yolda bulduk.
Yol boyu da konuştuk.
Konumuz elbette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak üstlendiği yasa çalışmaları üzerine yoğunlaştı.
Söylediği şu:
“Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili kanun çok önemliydi. Söz verdiğimiz gibi çıkardık. Emeklilerle ve toplu sözleşmeyle ilgili kanunları çıkardık. Sabaha karşı da İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nu çıkardık.”
Şunu önemsiyor:
“Bu kanunları, sosyal tarafların tümünü bir araya getirerek ve onlarla birlikte çıkardık.”
Şuna dikkat çekti:
“İşçi sendikalarının toplu sözleşme kanunu 12 Eylül’den sonra ilk kez hazırlandı. Kanunla toplu sözleşme, grev e lokavt hakları kanunla düzenlendi.”
Şu bilgiyi de verdi:
“Söz verdiğimiz bir kanun da taşeron işçilerle ilgili. O da hazır ve Meclis gündemine geldi. Yani masada… Önümüzdeki hafta Sayın Başbakan’la görüşeceğim ve bu konunu da çıkaracağız.”
Bütün bunlar bir sohbet sırasında kolayca konuşuluyor ama şu bir gerçek ki, bu kadar çok uzlaşmaz tarafı bir araya getirerek sorunsuzca yasa çıkarmak çok zor.
Üstelik…
Çok özel bir süreçte, çalışma yaşamını yeniden şekillendiren adımlar hiç gürültü çıkarmadan atılıyor.


Telefonda 14 arama

Televizyonda görüp hatırını sormak için aradığımızda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik kimseye haber vermeden ve sessizce Bursa’ya geliyordu.
Yolculuğu süresince konuşmamız zaman zaman kesildi. Görüşme bittiğinde telefonumuzu incelerken, 14 kez kesildiğini fark ettik.
Çok mu uzun konuştuk, yoksa yolda cep telefonu sinyali mi çok sorunluydu anlayamadık.