Dikkat, bu uyarı çok önemli: Asıl tehlike Altıparmak’ta

Mehmet Ali Meriç yakın geçmişte Buski Genel Müdürü olarak Teoman Özalp, Erdem Saker, Erdoğan Bilenser, Hikmet Şahin’le çalıştı.
O bakımdan…
Özellikle altyapı olmak üzere Bursa ile ilgili bilgi sahibi ve söyleyecek sözü olan bir inşaat mühendisi.
Nitekim…
Gündemde olan kentsel dönüşüm konusuna, bilgileri doğrultusunda çok çarpıcı bir yaklaşım getirdi. Daha doğrusu, başta Büyükşehir olmak üzere, kent yönetimindeki herkese çok önemli bir uyarı yaptı.
Uyarısı…
Olası bir deprem tehlikesine karşı hazırlanan kentsel dönüşüm yasası ve projesiyle ilgili. Bursa’daki kentsel dönüşümün nereden başlaması gerektiğini doğrudan gösterdi:
“Bana göre Altıparmak Caddesi’nin öncelikle ele alınması gerekir.”
Bu noktada…
“Bursa’da apartman yapımına 60’lı yıllarda ve öncelikli olarak Atatürk Caddesi’nin üst taraflarında ve Altıparmak Caddesi’nde başlandı” anımsatması yapıp, önceliğin Altıparmak’a verilmesi gerekçelerini sıraladı:
Bir…
“O dönem hazır beton yoktu. Beton inşaatın önündeki sokakta elle karılıp ahşap direğe monte edilmiş küçük vinçle inşa edilen kata taşınırdı.”
İki…
“İnşaatta düz demir kullanılırdı. Şimdi inşaatlarda nervürlü yani dişli ve tırnaklı demir kullanılıyor. Nervürlü demir betonla birbirine daha iyi yapışıyor ve güçlü kaynaşıyor.”
Üç…
“Bu şekilde yapılan 8-9 katlı binalar Bursa’da ilk Altıparmak Caddesi’nde ve eski deprem yönetmeliğine göre inşa edildi.”
Sonrasında…
Yüksek katlı binaların yer aldığı Altıparmak Caddesi’nin ticari bölge olması nedeniyle araç ve yaya yoğunluğuna karşın dar olduğunu vurgulayıp şu tehlikeye dikkat çekti:
“Depremde binaların bir kısmının yıkılması halinde, inşaat yıkıntı malzemeleri tüm caddeyi kaplayacak. O nedenle bina içindekilerin yanı sıra caddeden geçenler de risk altında.”
Şunu da ekledi:
“Altıparmak Caddesi’ne yan yollardan ulaşım 3-4 sokak dışında çok kısıtlı. Depremden sonra ulaşmakta zorlanır.”
Bir başka tehlike şu:
“Buski’nin burada Dobruca arıtma tesislerinden su taşıyan 120 santim ve 60 santim çaplarında iki ana  iletim hattı var. Bu iletim hatlarına müdahale zorunda  kalınması halinde bu da zorlaşır.”
Kaygısı şu:
“Altıparmak Caddesi’nin şehrin ana arteri olması, birçok binanın deprem riski altında olması, deprem halinde arama ve kurtarma çalışmalarının zor yapılacak olması, can kaybının yüksek olma ihtimali var.”
Önerisi de net:
“50 yıldır Bursa’da yaşayan bir inşaat mühendisi olarak, bu caddenin kentsel dönüşüm projesi kapsamında öncelikle ele alınması gerektiğine inanıyorum.”