İşte slogan: Yaşam daha fazlasını hak ediyor

Belki de unutmak istiyoruz… Ama yaşadığımız coğrafyanın en önemli gerçeği olan deprem kendini sık sık hissettiriyor. Çünkü, ülkemizin doğusundan batısına uzanan fay hatları var ve Bursa da bu fay hatlarının bugün için belki de en riskli olan bölgesinde yer alıyor.
Depremi unutmamak, kendi yaşam hakkımıza sahip çıkmak için biz bireylerin yapması gerekenler de var.
Bir kere…
Deprem konusunda bilinçli olmamız gerekiyor. Neyin yapılması gerektiğini neyi yapmamamız gerektiğini bilmemiz gerekiyor.
Bunun için de…
Bilinçlendirmenin küçük yaşta eğitime girmesi gerekiyor.
İşte…
Bu yöndeki en önemli adımlardan birini, depremi en çok ilgilendiren sektör konumunda olan inşaat sektörü atıyor.
Gerçi…
Sektörün teknik boyutunu oluşturan mühendis ve mimar odaları uyarılarını sürekli yapıyorlar ama müteahhitlik kanadından da çok önemli bir adım geldi.
O adımı…
Kuruluşunu bu sütunlardan duyurduğumuz, kısa adı İmsiad olan İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İşadamları Derneği atıyor.
İmsiad Başkanı Adil Gökçadır ile derneğin hedeflerini konuşurken önemsediğimiz bir proje ortaya koydu:
“Depremden herkes korkuyor ama bilinçli davranılmıyor. İmsiad olarak küçük yaşta deprem eğitimi vermek ve çocukları bilinçlendirmek için proje ürettik.”
Şunu da ekledi:
“1-7 Mart haftası Deprem Haftası. Bu haftayı daha iyi değerlendirmek gerektiğini düşünüyoruz.”
Hedef  kitle gerçekten önemli. Gökçadır da projenin iki ayağı olduğunu açıkladı:
Bir…
“İlköğretim 1, 2, 3. sınıf öğrencilerine dağıtılmak üzere 10 bin boyama kitabı hazırlattık. 16 sayfalık bu kitabı boyarken minik öğrenciler resimlerle depremi ve korunma yollarını da öğrenecekler.”
Resimlerin kaynağını da söyledi:
“Kısa adı AFAD olan Bursa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile işbirliği yaptık ve görselleri oradan aldık.”
İki…
“Yine ilköğretim okulları 6, 7, 8. sınıf öğrencileri arasında resim yarışması düzenledik. Deprem ve güvenli yaşam temalı resim yarışmasının afişlerinde ‘yaşam daha fazlasını hak ediyor’ sloganını kullandık.”
Yarışma için şunu da ekledi:
“Başvuruları 19 Mart’a kadar yapılabilecek yarışmanın birincisine notebook, ikincisine netbook, üçüncüsüne ise dijital fotoğraf makinası armağan edeceğiz.”