Bursaray Kestel Etabı’nda proje değişikliği 12 milyon liralık ek tasarruf getirdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin en çok övündüğü ihale, yaklaşık 72 milyon liralık Bursaray Kestel Etabı oldu.
Öyle ki…
İller Bankası’ndan sağlanan ilk yerli kredi ile yapılan bu hattın, bugüne kadarki tüm Bursaray etapları arasında en düşük maliyetli olduğu, bilbordlara asılan afişlerle de tüm Bursa’ya duyuruldu.
Projede…
Başkan Altepe, hattın sonu olan Kestel’e, tıpkı Carrefour yanındaki gibi bakım merkezi yapmak istedi. Böylece hem merkezdeki bakım yoğunluğunun paylaşılmasını, çoğalan hatlar ve artan vagon sayısı nedeniyle bakım sürelerinin bu yolla azalmasını, hem de kentin doğusunda Bursaray’ın ikinci yönetim merkezi oluşmasını tasarladı.
Ne var ki…
Bakım merkezi için geniş bir alan gerekiyordu. Rayların gelip hattın sona erdiği yerdeki araziyi ise Kestel Belediyesi önemsedi ve “burasını kullanmak istediklerini ifade ettiler.
Bunun üzerine…
Kestel Etabı’nın sonundaki istasyon ve onun devamındaki bakım merkezinin yeraltına yapılması öngörüldü. Proje de buna göre hazırlanırken, bakım istasyonunun üstü park ya da rekreasyon alanı olarak değerlendirdilmesi için Kestel Belediyesi’ne bırakıldı.
Fakat…
Yeraltında inşaat yapmanın, yerüstü inşaatlarına göre ciddi maliyet farkı var.
Hele…
Yeraltına bakım merkezi yapıldığında, buradaki vagonlardan cihazlara kadar yanma riski yüksek araçları korumaya yönelik yangın önleme sistemi dahi maliyeti arttırıyor.
Bunun üzerine…
Bursaray Kestel Etabı’nın sonundaki bakım merkezi projeden çıkarıldı.
Karar…
Büyükşehir’in 12 milyon lira civarında ek tasarruf elde ettiği anlamına geliyor.
Dahası…
İstasyon da yerüstüne yapılacağı için, Kestel Etabı’nın 72 milyon lira civarında olan maliyeti 70 milyon liranın altına iniyor.
Böylece…
Büyükşehir Belediyesi, zaten en düşük maliyetli hatta proje değişikliğiyle ek tasarruf sağlarken, bir taşla iki kuş vurmuş oluyor.